Dražší položky do domácnosti, které vám mohou v budoucnocnu ušetřit nemalé peníze!

Při každém nakupování zboží i služeb se rozhudujeme, jakou cenu jsme ochotni zaplatit a jakou už nikoli. Když cena závisí na kvalitě, výběr je snadný, ale pokud si musíme vybrat mezi rozpočtovou verzí a nějakou drahou novinkou, to je pak výběr mnohem náročnější. Na jednu stranu si říkáme, že dražší verzi nepotřebujeme, ale zároveň v hlavě přemítáme využití pro věc dražší.

Za následují věci se podle nás vyplatí připlatit, mohou zlepšit úroveň života a náklady se navíc rychle vrátí.

Kávovar

Milujete kávu a nikdy při návštěvě kavárny neodoláte čerstvém šálku kávy? Stále jste si domů nepořídili kvalitní kávovar? Možná vás děsí vysoká pořizovací cena.

Šálek kávy stojí od 40 Kč do 100 Kč. Pokud pijete jeden šálek kávy denně, to je přibližně 23 000 Kč ročně. Cena samozřejmě bude vyšší, pokud nejste v rodině jediný, kdo pije kávu, nebo pokud pijete více než jeden šálek za den. Průměrný kávovar přitom pořídíte od 5 000 Kč.

Pokud tedy rozhodnete pro nákup kávovaru, cena šálku je po sečtení ceny kávy, energií a samotného kávovaru okolo 5 Kč.

Mraznička

Supermarkety často nabízejí zlevněné zboží na zlomek ceny, pokud tedy máte příležitost produkty dlouhodobě uchovávat, můžete je koupit za dobré ceny na několik měsíců dopředu. Například nákup masa a ryb je ve velkých objemech mnohem výhodnější (celý losos stojí dvakrát méně než filety o stejné hmotnosti).

Nejprve se naučte s mrazákem v ledničce, pokud se vám myšlenka zamrazení produktů zalibí, zvažte nákup většího mrazáku. Mrazák nestojí víc než-li lednice, vyžaduje stejné množství elektřiny a pokud je používán správně, zaplatí se jeho náklady do 3 let.

Indukční deska

Pokud srovnáme podobné indukční a elektrické sporáky od jednoho výrobce, bude první cena dvakrát dražší. Stojí za to, zaplatit o tolik více peněz?

Indukční desky mají velmi vysokou účinnost – kolem 84%. Elektrický sporák má účinnost 70%, zatímco plynový sporák pouze 40% energie. To znamená, že jídlo se vaří nejrychleji na indukčních deskách, takže spotřebuje nejméně energie.

Indukční deska má ještě další výhody. Nefungují, pokud na ně nepoložíte hrnec správné velikosti. To znamená, že pokud zapomenete hrnec na zapnuté plotně, plotna nebude fungovat. A jelikož se povrch těchto sporáků nezahřívá, riziko vzniku popálenin je minimální.

Sezónní pneumatiky

Je známo, že zimní pneumatiky jsou dražší než univerzální pneumatiky. Pokud budete mít zimní pneumatiky, musíte samozřjmě mít i ty letní., nebo jezdit celý rok na zimních, to je všas velmi nebezpečné. Vyplatí se tedy nákup sezónních pneumatik?

Rozhodně ano. I po zohlednění nákladů spojených s montáží pneumatik vás budou sezónní pneumatiky stát méně než univerzální, protože celoroční pneumatiky mají nižší odolnost proti opotřebení. Představte si boty, které nosíte po celý rok – nebudou vždy tak pohodlné a navíc se mnohem rychle zničí.

Hlavní výhodou je však bezpečnost. Je-li venku chladněji než -10 °C, celoroční pneumatiky ztuhnou a auto se stává méně kontrolovatelným. Náklady spojené s opravou auta se pak mohou vyšplhat do astronomických výšin oproti pneumatikám.

Termostatická sprchová baterie

Může se zdát, že mechanismus regulující teplotu vody s přednastavenými nastaveními je zbytečná věc. Proč nemůžete sami vypnout horkou vodu a poté ji regulovat? Také stojí 3-4 krát více než obyčejná baterie.

Termostatická sprchová baterie vám pomůže ušetřit peníze, protože už nebudete muset trávit čas regulováním potřebné teploty vody. Méně času regulování=méne spotřebované vody. Také budete moct při mydlení vodu vypnout – jakmile vodu znovu zapnete, budete mít již teplotu přednastavenou.

zdroj: brightside.me