Drobné zdravotní problémy, které upozorňují na infarkt až 4 týdny předem

Po celém světě je neuvěřitelně vysoké množství kardiovaskulárních pacientů a vysoké procento z nich na tato onemocnění také umírá. Věděli jste ale, že vaše tělo vám může dát varovné signály ještě před infarktem? Podle studie z Harvardské univerzity nevykazoval žádné varovné signály pouze 1 ze 4 jedinců, kteří měli infarkt. Zaznamenáte-li následující příznaky, kontaktujte lékaře.

  • Únava a tlak na hrudi
  • Dušnost a letargie
  • Závratě, studený pot nebo nachlazení

Neustupující únava a nepříjemný tlak na hrudi

Toto jsou dva nejčastější příznaky, kterých si můžete všimnout. Jste-li unavení jen občas, nejspíš nemáte důvod k obavám. To je zcela běžné. Ale pokud jste opravdu tak unavení, že vás unavují jednoduché činnosti, jaké jsou běžné pochůzky nebo domácí práce, měli byste to brát vážně. Únava může být způsobena ve stresových situacích, kdy srdce nedostává dostatečné množství krve.

Velmi silný tlak na hrudi je dalším z běžných varovných signálů pro nadcházející infarkt. V některých případech může být tento příznak doprovázen silným bušením srdce, bolestí v zádech, čelisti, krku, paži nebo horní části břicha.

Dušnost a otupělost

Dušnost může být silným signálem, že vaše srdce nečerpá dostatek kyslíku do plic, a to může být známkou zablokované tepny. Pokud jste pravidelně dušní s lehkou nebo střední námahou, mělo by to být varování. U astmatiků se to pochopitelně za příznak nepočítá. Pokud se cítíte celkově bezvládní a prázdní, může to být také známka toho, že vaše svaly nedostávají dostatek kyslíku.

Závratě, studený pot a chřipka

Máte-li závratě a cítíte na těle studený pot, měli byste vždy navštívit lékaře. Nadměrné pocení je častou známkou srdečního infarktu a závratě mohou být způsobeny nedostatkem kyslíku v mozku. Kašel, rýma a horečka může být jen neškodná nemoc. Mnoho lidí ale neví, že tyto příznaky jsou časté asi měsíc před infarktem. Kašel totiž pomáhá tělu zlepšit zásobování krví.

Obrázky: Freepik