Psychické obtíže projevující se při nedostatku některých živin a vitamínů

Deprese a pocity smutku se staly už prakticky civilizační chorobou, která plní ordinace odborníků na psychologii a psychiatrii. Jisté je, že doba v mnohém dobré náladě nepřeje, nicméně psychické obtíže mohou odkazovat na něco docela jiného, a sice na nedostatek základních vitaminů a minerálů. Přinášíme vám seznam živin, které se při nedostatku projevují psychickými poruchami.

Vitamin D

Vitamin D je zásadní pro zdravé fungování imunitního systému i nervové soustavy. Soudobá populace však má s jeho dostatkem dlouhodobé problémy. Je to dáno tím, že nejlepší zdroj vitaminu D je sluneční záření, které je zapotřebí přijímat co největší plochou holé kůže. Tomu ale zabraňuje lidský zvyk zahalovat své tělo do několika vrstev oblečení. Proto se vitaminu D netvoří dostatek a to se velmi snadno projeví na naší psychické pohodě.

Vitamin B

Studie prokázaly souvislost mezi nedostatkem vitaminu B a poruchami nálady včetně deprese. Vitamin B 12 a další vitaminy skupiny B (zejména B6 a kyselina listová) se podílejí na produkci hormonů ovlivňujících náladu a další funkce mozku. To tedy znamená, že nedostatek těchto vitaminů se projevuje nejenom depresemi, ale také až děsivým poklesem duševního zdraví, který může vyústit až v paranoiu či ztráty paměti.

Omega-3

Mastné kyseliny typu omega-3 jsou zásadní složkou jídelníčku dlouhověkosti a dobrého fyzického i duševního zdraví. Bohaté množství omega-3 obsahují zejména ryby, lněná semínka, chia semínka, olivový olej a další ořechy, semena a olejniny. Kromě vlivu na psychické zdraví pomáhají omega-3 kyseliny snižovat také bolestivé a zánětlivé procesy v těle.

Jód

Jód ke svému správnému fungování nutně potřebuje štítná žláza, jejíž hormony podporují imunitní systém i správné fungování mozku a dalších tělesných funkcí a procesů. V případě, že se jódu v těle nedostává, štítná žláza přestává fungovat a snižuje se množství hormonů, které produkuje, což se odráží na rapidním poklesu fyzického i duševního zdraví.

Obrázky: Freepik