Důvody, proč vaše moč zapáchá jinak než normálně

Nemluví se o tom snadno, ale někdy moč zapáchá jinak. Na vině může být strava, typickým příkladem je chřest, po kterém urina mívá nepříjemný zápach. Důvodů pro různý zápach může být ale více a je nutné se zaměřit na ty, které ovlivňují zdravotní stav daného jedince. Může jít totiž o cukrovku, různé infekce, ale taky o dehydrataci nebo přílišnou konzumaci vitamínů a potravinových doplňků. Jaké další důvody mohou stát za netypickým zápachem moči?

Cukrovka

Ještě v 17. století se analyzovaly vzorky moči na cukrovku právě vůní, tedy mimochodem také chutí, i ta byla sladká. Ale právě sladké aroma uriny předznamenávalo cukrovku. Jak dodává doktorka Stephanie J. Kielb, profesorka urologie na Feinberské lékařské fakultě na Northwestern University v Chicagu, „je to dáno přebytečným cukrem, který se vylučuje do moči, což vytváří sladkou vůni.“ Vůně moči nebo barva tak může předznamenávat vážné onemocnění. Při diabetické ketoacidóze naopak vlivem nedostatku glukózy,dochází k nadměrné produkci ketonů. Ty způsobují v moči zápach síry.  

Přílišná konzumace vitamínů

Jistě jste si všimli, že po nadměrné spotřebě vitamínových doplňků dochází ke změně barvy moči a taktéž vůně. Část vitamínů se totiž rozpouští ve vodě před tím, než jsou vstřebávány buňkami. Nadbytek proto může způsobit zelený, zelenožlutý nebo fluorescenčně žlutý odstín uriny a sladkokyselý zápach, především se jedná o vitamíny řady B. Všechny změny jsou neškodné, ale s ohledem na zdraví je dobré upravit dávkování.

Infekce způsobená bakteriemi pneudomonas

Máte pocit, že moč zapáchá jako kov? Může se jednat o infekci, kterou způsobují hojně rozšířené bakterie rodu pneudomonas. Jedná se o častou infekci z nemocničního prostředí nebo domů s pečovatelskou službou. Některé druhy této bakterie jsou bohužel rezistentní na antibiotika, rizikové jsou pro starší nebo chronicky nemocné seniory, pacienty se sníženou imunitou. 

Nedostatečný pitný režim a dehydratace

Náročný pracovní režim s nedostatkem tekutin nebo přílišné teplo způsobující dehydrataci mohou zapříčinit, že moč je příliš koncentrovaná a zapáchá štiplavě, obdobně jako čpavek. Je nutné dodržovat pitný režim s příjmem tekutin o objemu asi 2 litry. Při správném příjmu tekutin by měla mít urina světle žlutou barvu. Nedostatek tekutin značí tmavě žlutá, světle hnědá nebo jantarová barva moči. Vhodné je pít čistou vodu, bylinkové čaje a vyhýbat se syceným slazeným limonádám a kofeinovým nápojům.

Konzumace konkrétních druhů zeleniny

Změna vůně moči může být způsobena také zcela banálními důvody, například konzumací konkrétních druhů zeleniny. Velmi specificky zapáchá moč po chřestu, kdy připomíná páchnoucí shnilé zelí. Ke změně vůně dochází už po 20 minutách po jídle. Obdobně dochází ke změnám aroma po konzumaci růžičkové kapusty, cibule, zelí nebo tuřínu. Moč může také po zelenině změnit barvu, typicky se hovoří o červené řepě, po jejímž strávení dochází k narůžovělému odstínu moči. Růžová moč dokonce dostala název beeturia. Všechny tyto změny vymizí do dalšího dne, zelenina je zdravá a její konzumace není škodlivá, jen dochází k chemickým reakcím, které způsobují hnilobný nebo sirný zápach. Lze se tomu vyhnout zvýšeným příjmem tekutin, ideálně čisté vody.

Zadržování moči

Nemáte během pracovního dne dostatek času dojít si na toaletu? Zadržování moči není zdravé, ale dokonce se pro tento jev vžil podle doktora Comitera název „učitelský močový měchýř“ nebo „močový měchýř řidičů nákladních automobilů“. Jsou to typická povolání, kde není dostatek časového prostoru pro pravidelné vyprazdňování. Z toho důvodu jsou tito lidé náchylnější k infekcím nebo množení bakterií, urina proto zapáchá štiplavě a velmi intenzivně. Při zjištění infekce je však nutné vyhledat lékaře a dodržovat pravidelný pitný režim.

Infekce močových cest

Jak laicky poznat, že trpíte zánětem močového měchýře? Kromě typických příznaků, jako jsou řezavá bolest při močení, teplota nebo nevolnost, může o zánětu vypovídat zápach moči připomínající shnilé jídlo nebo dokonce zpocené ponožky. Tyto pachy jsou způsobeny množícími se bakteriemi v močovém měchýři. Je na místě vyhledat odbornou konzultaci, aby pomocí diagnostiky lékař potvrdil infekci a předepsal potřebná antibiotika. U skupin žen nad 65 let může jít také o chronický stav, bakterie se mohou při oslabení organismu objevit, ale nedojde k rozvinutí infekčního onemocnění, poté zase vymizí. Při potížích je ale dobré obrátit se na praktického lékaře, který rozhodne o speciálním vyšetření na urologii.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com