Matka dvojčat s Downovým syndromem: Moje holčičky jsou požehnáním, nebojte se této diagnózy

Dvojčata? První otázky, které se budoucím rodičům honí hlavou jsou, jak to zvládnou fyzicky i finančně, protože mít dvě děti stejného věku je v mnoha ohledech velmi náročné. Jak se ale vyrovnat s tím, že jsou to nejen dvě děti, ale současně obě nemocné Downovým syndromem? Se svými zkušenostmi se svěřuje Racheal Prescottová, která bere svoje andílky jako největší požehnání jejího života.

Třetí dítě? Ne!

S manželem vůbec třetí dítě neplánovali. Svůj příběh začíná Racheal vyprávěním o tom, že s manželem další dítě nechtěli, ale ve chvíli, kdy se dozvěděli, že je těhotná, byli šťastní. „Starší synové budou mít sestřičku nebo brášku!“ vzpomíná na první dojmy Racheal. V té chvíli ještě netušila, že čeká dvojčata, o to víc byli překvapeni a natěšeni na dva přírůstky do rodiny. Kolotoč vyšetření však teprve začínal.

Holčičky se narodí s Downovým syndromem

Po mnoha sezeních a vyšetřeních lékaři rodiče varovali, že se obě holčičky mohou narodit s Downovým syndromem. „To je věc, o které nechcete vůbec během těhotenství přemýšlet,“ zamýšlí se Racheal. „Jediné, co jsem se snažila, aby bylo těhotenství co nejklidnější a porodila jsem přirozenou cestou, nechtěla jsem, aby se holčičky narodily císařským řezem.“ To se Racheal také splnilo, během normálního porodu v únoru 2018 porodila dvě holčičky.

„Pravda, mají!“

Těsně po porodu docházela na novorozenecké oddělení milá zdravotní sestra, která byla z reakce Racheal překvapená. Zatímco lékaři sdělovali nemilou zprávu o obou holčičkách, Racheal jen odpověděla: „Pravda, mají Downův syndrom! Ale i tak jsou krásné a jsou božím požehnáním!“ Zdravotní sestra byla z odpovědi překvapená. Racheal ale dokládala každým dnem, že je skvělou matkou. Nezhroutila se ani při zjištění srdeční vady jedné z holčiček, která musela být okamžitě operována a skončila na jednotce intenzivní péče. Celá rodina překonala veškeré těžkosti s naprostou lehkostí a samozřejmostí.

Čtyři zdravé děti a bezbřehý optimismus

„Máme čtyři zdravé děti, Downův syndrom nepovažuji za nemoc!“ říká přesvědčivě Racheal a těší se z velké rodiny, po které vždy toužila. Navíc, jak dodává, „máme plnou podporu rodiny a všech přátel.“ Štěstí rodiny je doslova nakažlivé a Racheal to samé radí i ostatním rodinám, u jejichž dětí je diagnostikován Downův syndrom. „Nejste horší ani špatní, protože vaše dítě má Downův syndrom, objevíte v sobě díky tomu něco, o čem jste ani netušili, že se ve vás skrývá!“

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Newsitamea.gr