Vlasové problémy prozradí o vašem zdraví mnohem více, než tušíte

Vaše vlasy mohou o zdraví vašeho těla prozradit mnohem více, než si myslíte.  Budete překvapeni, kolik problémů může stav vašich vlasů naznačovat. Musíte jen vědět, co hledat a po čem se pídit. Pokud vás trápí nějaké vlasové problémy, je pravděpodobné, že je tento stav spojený s  dalším problémem v těle, nefunguje zcela optimálně.

Řídnutí vlasů – stres

Za normálních okolností vám vlasy vypadnou až dlouho poté, co přestaly růst. Stres tento proces narušuje a vlasy vypadávají, přestože stále rostou. Na vaší hlavě se mohou začít objevovat lysá místa a dojem z vašich vlasů bude velmi neuspokojivý. Na vině však bývá ve velké většině případů stres. Pokud si tedy všimnete, že vám začaly ubývat vlasy, zamyslete se a zkuste určit každou stresující situaci, která se nedávno stala. Pak si vytvořte plán, jak se v budoucnu lépe se stresem vyrovnat.

Matné lámavé vlasy – problémy s výživou

Pokud jíte stravu s nedostatečným množstvím živin, jsou tyto látky využity primárně na výživu životně důležitých orgánů, ale nedostanou se již do vlasové pokožky a do výživy vašich kadeří. Je jasné, že jedno špatné jídlo vám vlasy nezničí, ale pokud se podobně nevhodně stravujete dlouhodobě, pak se to na kvalitě vašich vlasů určitě podepíše. Častým problémem bývá zejména u žen nedostatek tuku v potravě, což zabraňuje vašim vlasům vstřebávat živiny, jako je vitamin D. Ujistěte se, že máte dostatek zdravých tuků, jako jsou omega-3 mastné kyseliny a monosaturované tuky.

Vypadávání vlasů u mužů – nadbytek DHT

Tento problém se týká zejména mužů, ale postihnout může výjimečně i ženy. Způsobuje rozsáhlé vypadávání vlasů. Může za to neobvykle vysoká hladina dihydrotestosteronu (DHT).  Někteří muži jsou obzvláště citliví na DHT. Tento hormon pak napadá vlasové folikuly a způsobuje jejich vypadávání. U některých žen má hormon zvaný DHEA stejný účinek a jejich tělo přeměňuje testosteron na DHT.

Zdánlivě náhodná pleš – Trichotillomania

Trichotillomania je stav charakterizovaný nutkáním vytrhávat si vlasy. Je to porucha kontroly impulzů, která obvykle vzplane během momentů stresu nebo vnímaného selhání. Někteří trpí trichotillomanií, ale ani si to sami neuvědomují – vlasy si vytrhávají nevědomky a až jejich okolí je často musí upozornit na jejich nevhodné chování. Pokud si všimnete náhodných pleší na hlavě, možná zkuste věnovat pozornost tomu, jak reagujete během stresových situací a zda si mimoděk vlasy sami netrháte.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com