Přírodní detox organismu. Jak se bezpečně zbavit odpadu nahromaděného ve střevech

Průměrný člověk má ve střevech asi devět kilo toxického odpadu. Kromě toho, že tento odpad představuje zbytečné kilogramy navíc, brání střevům absorbovat důležité nutrienty. Také negativně ovlivňuje střevní bakterie, takže je shazování váhy ještě o něco obtížnější. Pomocí jednoduchých a účinných ingrediencí ale můžete zdraví svých střev markantně zlepšit.

Hydratace je základ

V první řadě je třeba pít hodně vody. Studie ukazují, že až 75 % Američanů trpí dehydratací, aniž by o tom věděli. To způsobuje blokaci střev. Voda umožňuje odpadním látkám cestovat ven z těla, proto byste se měli snažit vypít nejméně dva litry neslazené vody denně. Někteří lékaři dokonce doporučují i tři litry. Pak bude pro odpad mnohem jednodušší se v těle pohybovat.

Švestky jsou zdrojem vlákniny

Šťáva ze švestek obsahuje velké množství vlákniny. Pití švestkové šťávy je jeden z nejsnazších způsobů, jak se odpadu ve střevech zbavit. Ideální je vypít 250 ml šťávy večer před spaním a stejné množství potom ráno po probuzení. Jakmile se pohyby střev zrychlí, můžete dávku postupně snižovat. Cílem je, aby se střeva nestala na dávce šťávy závislá.

Pijte vodu s citronem

Šťáva z citronu obsahuje spoustu vitamínu C, což z ní činí výborný antioxidant. Podle výzkumů je také velmi prospěšná pro zdraví střev. Citrony zrychlují metabolismus a urychlují vylučování odpadních látek. Každé ráno po probuzení zkuste vypít jednu sklenici teplé vody, do které jste vymačkali trochu citronové šťávy.

Přidávejte do jídel lněná semínka

Vyzkoušejte lněná semínka. Skvěle se kombinují s ovesnou kaší, cereáliemi, jogurtem a spoustou dalších jídel. Omega-3 mastné kyseliny, které se v těchto semínkách nacházejí, uvolňují odpad ze střev. Také obsahují více vlákniny než kterákoliv jiná semena – ve 100 gramech najdeme 27 gramů vlákniny. Před konzumací je dobré semínka trochu nadrtit nebo namlít.

Zázračný jablečný ocet

Jablečný ocet obsahuje enzymy, které podporují růst probiotik. Účinně zatočí i s odpadem, který se v našich střevech nachází už roky. Smíchejte asi 250 ml teplé vody s dvěma lžícemi jablečného octa, promíchejte a vypijte. Opakujte až do té doby, než se pohyby vašich střev zrychlí nebo zpravidelní. Jablečný ocet si ale můžete dopřát i k čerstvé zelenině, například špenátu, řepě nebo mangoldu.

Uvařte si zázvorový čaj

Metabolismus vám pomůže zrychlit i zázvorový čaj. Pro ty nejlepší výsledky nastrouhejte dvě lžičky zázvoru, přidejte čtvrt lžičky kurkumy, která pomáhá proti nadýmání, a zalijte vodou. Vše společně přiveďte k varu, pak plotýnku ztlumte a nechte deset minut louhovat. Čaj můžete pít jen tak nebo oslazený lžičkou medu.

Kdy se uchýlit k detoxu?

Všechny tyto metody jsou bezpečné a přírodní. Pozor by si měly dát pouze těhotné ženy nebo osoby beroucí léky, u kterých by mohlo dojít ke kontraindikaci. Naše tělo nám neustále vysílá signály o tom, co se s ním děje. Například dehydratace se projeví bolestí hlavy, nachlazení škrábáním v krku… A stejně je tomu i s toxiny ve střevech.

Dalším symptomem přebytečného odpadu ve střevech je zkažený dech nebo nápadně nepříjemný tělesný odér. V neposlední řadě může způsobit ucpání pórů a tím i výskyt akné. Pokud na sobě pozorujete některý z těchto symptomů nebo dokonce všechny, je nejvyšší čas udělat svému tělu službu a pustit se do detoxu.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com