Emocionální vyčerpání – jak vám vaše tělo a mozek dávají najevo, že stres, který prožíváte, právě přesáhl vaše hranice

Být emocionálně vyčerpaný znamená především pocit naprosté bezmoci. To se zpravidla stává těm, kteří žijí svůj život na jakéhosi pomyslného autopilota, což znamená, že žijí život, jako kdyby jim ani nepatřil. Emocionální vyčerpání je specifický stav, jenž zahrnuje nejen fyzické příznaky, jako je únava, bolest hlavy, problémy se spánkem a změny chuti k jídlu, ale především psychologické, jako je právě pocit bezmoci, nízká motivace, frustrace nebo beznaděj. Tento stav tak představuje kombinaci fyzických a psychických příznaků, které jsou způsobeny silným a dlouhodobým stresem v profesním nebo osobním životě. Nejedná se pouze o to, že máte zrovna špatný den nebo týden, emocionální vyčerpání může totiž vést k syndromu vyhoření. Jednoduše řečeno, všichni máme nějaké své hranice, kdy toho máme tak akorát dost. Pokud víte, že hladina stresu je u vás už tak vysoko a cítíte, že se neustále zvyšuje, zde jsou některé symptomy emocionálního vyčerpání, na které byste si měli dát pozor a věnovat jim určitou pozornost.

Špatná nálada, pesimismus a podrážděnost

Tyto psychologické reakce na dlouhodobý a akutní stres mohou vést až k depresi nebo úzkosti. Například špatný spánek nás činí náchylnějšími vůči depresi a úzkosti.

Emocionální necitlivost

Necitlivost a odtažitost jsou silnými příznaky, že stres, který prožíváte, již ovlivňuje vaše duševní zdraví. Pokud jste necitliví a nemáte žádnou chuť zajímat se o to, co se kolem vás děje, je to znamení toho, že zažíváte nějaké velké trápení.

Žádná motivace

Pokud pociťujete, že vám chybí nadšení pro vaši práci, vztah nebo projekty, na které jste se dříve těšili, vaše zásoby energie mohly vyhořet.

Strach ze selhání

Vyhořelí lidé mohou mít pocity strachu z práce nebo vztahů. Cítí, že nemají co nabídnout, co dát, myslí si, že jsou k ničemu. To jsou klíčové známky emocionálního vyčerpání.

Silná únava

Hromadící se stres vás může zanechat v extrémní únavě, jelikož jedním s příznaků jsou potíže se spánkem. Vaše hladina energie se v průběhu času neustále snižuje a vy se tak budete cítit čím dál tím více unavení.

Problémy se soustředěním

Vyčerpání může vážně poškodit vaše kognitivní schopnosti, což vede k poruchám pozornosti či paměti. Snadno se necháte rozptýlit.

Pokud si myslíte, že zmíněné příznaky začínají postihovat i vás, rozhodně neváhejte navštívit svého lékaře. Nejdůležitější je vaše pohoda a kvalita vašeho života. Pokud souhlasíte, sdílejte článek se svými přáteli a rodinou.

Zdroj: mysticalraven.com