Na světě existuje více než 3 500 druhů hadů, ale jen zhruba 200 z nich je jedovatých. Nejznámějším jedovatým hadem je zmije. Naštěstí na kousnutí umírá méně než 10 % obětí jedovatých hadů. Ať už žijete v oblasti, kde by se jedovatí hadi mohli vyskytovat nebo se chystáte na exotickou dovolenou, je dobré znát příznaky hadího uštknutí a co byste měli dělat, pokud se tak stane.
Příznaky hadího uštknutí
Když jedovatí hadi kousnou člověka, zanechají v jeho těle jed. Ten obvykle zasahuje do nervů a způsobuje, že člověk přestane dýchat, ale může také způsobit destrukci buněk a poruchy srážení krve. Proto je vhodné znát veškerá rizika a projevy hadího kousnutí na lidském těle.
Během krátké doby po kousnutí pacient pociťuje intenzivní bolest, která vyvolává dojem, že postižené místo pálí a zároveň se projevuje lokálním otokem. Postupem času oteče větší část těla, například celá noha nebo ruka, pokud vás had uštkne do některé z končetin. Můžete pociťovat nevolnost, zvracení a silné pocení, také brnění nebo necitlivost ve rtech a obličeji. Pokud jed napadne nervy, pacient pocítí ospalost, svalovou slabost, svalovou paralýzu, a nakonec zemře na ochrnutí svalů odpovědných za dýchání.
Co byste měli dělat?
Ideální by bylo rozpoznat, jaký had vás kousnul. Zdali by byl jedovatý či nikoli. Ale jelikož člověk, který se v hadech nevyzná, nemá šanci poznat, zdali jej kousnul jedovatý had, je dobré dodržovat následující pravidla první pomoci:
Shutterstock
- Ihned pacienta znehybněte. Imobilizací pacienta se sníží svalové kontrakce a tím se omezí propagace jedu v cévách
- Obvažte končetinu nad hadím uštknutím, abyste omezili průtok krve žilami
- Nepřikládejte na místo kousnutí led. Můžete způsobit větší škody
- Neztrácejte čas říznutím do místa nožem a vysáním jedu. Nebylo prokázáno, že to pomáhá
- Samozřejmě nezapomeňte před všemi kroky zavolat sanitku
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov, Mayoclinic.org1009656238