Exotické kiwi si můžete vypěstovat sami doma. Podrobný postup od klíčení po sázení

Kiwi patří mezi nejzdravější ovoce vůbec, i přes jeho malé rozměry jde doslova o vitamínovou bombu. Navíc je tohle chlupaté a nezvykle vyhlížející ovoce plné důležitých minerálů v podobě, ve které je naše tělo snadno stráví a využije. Během sezony, což je v případě kiwi hlavně přes zimu, jde o docela levné ovoce, ale určitě vás potěší, že si ho můžete vypěstovat i sami doma. A zdaleka to není tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Semínka

Malé černé pecičky, které jsou uvnitř kiwi, jsou semínka tohoto ovoce. Abyste mohli kiwi pěstovat, budete je muset z nějakého kiwi vysbírat a nechat je vyklíčit. Pravděpodobně k tomu budete potřebovat bio kiwi, protože při chemickém ošetřování kiwi se používají také postřiky, které jako vedlejší efekt brání dokonalému rozvoji semínek.

Klíčení a sázení

Aby vám semínka kiwi vyklíčila, budete muset dodržet tento postup:

  • Semínka opatrně vysbírejte pinzetou a očistěte je, nejsnáze to uděláte několika propláchnutími ve vlažné vodě
  • Čistá semínka vložte do keramického hrnečku a zalijte teplou vodou, nejlépe převařenou. Hrneček položte na teplé místo, například na parapet nad topením. Vodu měňte každý den, aby se v ní nezačaly množit bakterie
  • Po týdnu by se měla semínka začít otevírat. Vezměte vatu a napusťte ji převařenou teplou vodou. Vatu položte na talíř nebo misku, vyskládejte na ni naklíčená semínka a zakryjte je plastovou vaničkou. Talíř se semínky umístěte někam na sluníčko a do plastové nádoby udělejte několik otvorů

Semínka by vám měla brzy naklíčit, záleží hlavně na tom, kolik slunce se jim dostane. Naklíčená semínka zasaďte do květináče, je dobré použít zeminu pro pěstování tropických rostlin. Semínka by měla mít dostatek prostoru, sázejte je tedy samostatně. Kiwi potřebuje dostatek sluníčka a tepla, můžete mu tedy vyrobit „skleník“ z plastové lahve.

Obrázky: Pixabay