Extrémně vzácná dvojčata. Žena porodila v jeden den, jedno z dětí je ale o tři týdny mladší než druhé

Každé těhotenství je malý zázrak, zejména pak pro ženy, které dlouho toužily po miminku, ale otěhotnět se jim nepodařilo. Díky možnostem moderní vědy je už ale možné i těmto ženám pomoci, někdy se ale věci vyvinou trochu jinak, než by se původně očekávalo. Takové zvláštní těhotenství osud přichystal pro maminku Rebeccu Robertsovou z Velké Británie. Dítě nebude mít jedno, ale hned dvě. A navíc extrémně vzácné. Obě děti sice porodí v jeden den, ve skutečnosti je však jedno z nich o celé tři týdny mladší než druhé.

Ne jedno, ale hned dvě

Rebecca a její manžel Rhys Weaverovi se několik let marně pokoušeli počít svého prvního potomka. Když už se oba začali obávat, že kvůli přibývajícím letem by těhotenství nebylo možné, rozhodli se svěřit svůj osud do rukou odborníků fertilizační kliniky v anglickém Bathu.

Lékaři na klinice Rebecce podali lék, který jí pomohl spustit ovulaci a její vajíčka byla v laboratorním prostředí oplodněna. Po ukončení prvního cyklu v únoru 2020 mohl pár začít slavit a očekávat vytouženého potomka. Ukázalo se, že oplodněné vajíčko se úspěšně ujalo. Dvakrát absolvovala šťastná budoucí matka ultrazvukové vyšetření, jednou v sedmi a druhé v deseti týdnech. V obou případech lékař viděl jeden zdravý plod.

Po vyšetření přišl šok

Když ale Rebecca stejné vyšetření absolvovala ve dvanáctém týdnu těhotenství, čekal ji i lékaře šok. Na ultrazvukových snímcích se náhle objevil další zárodek dítěte.„Bylo to opravdu, opravdu šokující, když nám řekli, že namísto jednoho dítěte jsou tam dvě,“ uvedla Rebecca. „Pak mi řekli, že mezi oběma dětmi je třítýdenní rozdíl ve velikosti, kterému lékaři nerozuměli.“

Jak jsem mohl přehlédnout dvojče, ptal se zmatený lékař

Lékař v Královské nemocnici v Bath uvedl, že tato situace je tak vzácná, že ani neexistuje žádná evidence podobných případů, pokud se vůbec kdy staly. Později lékaři diagnostikovali zvláštní případ Rebečina těhotenství jako tzv. superfetaci, kdy během předchozího těhotenství došlo k zahájení druhého.

„Moje první reakce byla, jak jsem mohl druhé dvojče přehlédnout?“ komentoval vzácný nález doktor Walker. „Potom se mi trochu ulevilo, že to nebyla moje chyba, ale naprosto mimořádné těhotenství,“ dodal.

Třítýdenní odstup mezi dvojčaty je dosud největším časovým rozdílem, který v těchto případech lékaři zaznamenali. Všechny tyto novinky se Rebecca přitom dozvěděla sama bez svého manželka, který se kvůli omezením z důvodu pandemie covid-19 nemohl lékařských prohlídek účastnit.

Porodit musela předčasně

Oba manželé se po překvapivém zjištění o svých budoucích dětech snažili sehnat na internetu či v knihách jakékoliv informace o superfetaci. Zjistili ale, že k tomuto tématu literatura prakticky neexistuje. Rebecca po svém pátrání dospěla k tomu, že se může jednat o 14. případ super dvojčat na světě.

Radost budoucích rodičů však netrvala dlouho. Od lékařů se totiž dozvěděli, že existuje možnost, že mladší dvojče nemusí přežít. Dcera Rosalie, jak mladší holčičku pojmenovali, však byla velká bojovnice a přišla na svět živá a zdravá spolu se svým o tři týdny starším bratrem Noahem.

Sourozence spojuje vřelé pouto

Celá rodina se znovu v plné sestavě sešla až těsně před Vánocemi, kdy malou Rosalie konečně pustili lékaři domů a novopečení rodiče doslova září štěstím.

„Jsou to moje super dvojčata. Páni, mám takové štěstí!“ raduje se Rebecca. „Když je položíme vedle sebe, je to, jako by to okamžitě věděli. Natáhnou se, aby se dotkli svých tváří. Je to ta nejkrásnější věc na světě,“ rozplývá se maminka.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Mypositiveoutlooks.com