Financování svatby: Jak si rozvrhnout náklady a lze vůbec ušetřit?

Svatba bývá jak velkou radostnou událostí, tak i záležitostí, která vyjde na nemalé jmění. Proto se mnoho snoubenců uchyluje nejprve k plánování rozpočtu spíše než k organizaci velkého dne. Jak si můžete rozvrhnout náklady a na čem můžete ušetřit?

Než upřete svůj fokus na financování svatby, rozmyslete si, jaká máte od velkého dne očekávání. Na čem vám opravdu záleží a co nehraje takovou roli? Pro někoho bude stěžejní položkou pronájem luxusního svatebního místa, jiné páry dají přednost platinovým snubním prstýnkům. Záleží tedy čistě na vašich prioritách a do nich pak můžete investovat. Zkuste si sestavit žebříček svatebních nutností, které potřebujete zařídit, a očíslujte si je podle subjektivní důležitosti. Poté si můžete vytvořit hrubý svatební budget, jenž vám dá přibližný obrázek o tom, na kolik vás svatba vyjde.

TIP: Jednou z těch dražších položek na seznamu bývají svatební fotografové. A jelikož mají někteří dokonce i na roky dopředu obsazené termíny, zapátrejte po nich co nejdříve.

Na čem můžete ušetřit?

Ne každý chce do svatby investovat stovky tisíc korun a najdou se páry, které hledají nejrůznější způsoby, jak ušetřit. Jedním z tipů může být organizace velkého dne mimo svatební sezónu. Ta standardně probíhá od června do září a veškeré náklady spojené se svatbou v tomto období vyjdou opravdu draze. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete například pro zimní či podzimní svatbu, můžete tím ušetřit i desítky tisíc korun. Svatební a ubytovací místa či cateringové firmy poskytují své služby levněji, a navíc se tolik nemusíte bát o svůj vysněný termín.

TIP: Patříte-li mezi šikovnější jedince, můžete si také zařídit vlastní květinovou výzdobu. Stačí, když si nakoupíte oblíbené květiny na farmářském trhu či v květinářství, a můžete se vesele pustit do práce. Díky tomu, že nebudete investovat do floristky, ušetříte další náklady na svatbu.

Pozor na poměr ceny a výkonu

Ne vždy je to nejlevnější zároveň nejlepším řešením. Berte to tak, že vaše svatba je dnem, který se už nikdy nebude opakovat, a proto stojí za to do něj investovat. Nezaměřujte se proto pouze na levnější varianty, neustupujte ze svých představ u každé položky na seznamu, ale hledejte takové kompromisy, které budou tvořit příjemný poměr ceny a výkonu. Zapátrejte na internetu a hledejte nejrůznější cesty, jak ušetřit, abyste si svatbu zároveň užili. Před vámi totiž bylo jistě už několik párů, které hledaly odpovědi na stejné otázky jako vy.