Francouzce se narodilo dítě infikované koronavirem, nakazilo se v děloze

Lékaři hlásí přenos koronavirové nákazy z těhotné matky na nenarozené dítě uvnitř dělohy. Při testování se zjistil výskyt viru SARS-CoV-2 i v poševním sekretu matky a v plodové vodě, která obklopuje dítě v děloze. Infikované dítě utrpělo lehké poškození mozku a muselo se narodit předčasně císařským řezem. Tuto zprávu zveřejnili lékaři v časopise Nature Communications.

Kvůli přítomnosti viru udělali císařský řez

Autoři článků uvádějí, že těhotná třiadvacetiletá žena byla přijata do univerzitní nemocnice Antoine Béclere ve Francii s diagnózou COVID-19, přičemž dva dny předtím, než vyhledala lékařskou péči, trpěla silným kašlem a horečkou kolem 38,6 °C. Z testu na covid-19 byla odhalena přítomnost koronaviru v nosu a krku pacientky a testy potvrdily jeho přítomnost i v krvi a vaginálním sekretu. Tři dny po hospitalizaci ženy se u jejího nenarozeného dítěte začaly projevovat změny v srdečním rytmu, a proto se lékaři rozhodli přivést dítě na svět císařským řezem už nyní.

Během chirurgického zákroku lékaři odebrali plodovou vodu z vaku obklopujícího dítě a otestovali ji na přítomnost viru SARS-CoV-2, přičemž výsledek testu se ukázal být pozitivní. Po porodu bylo proto dítě převezeno do izolační oblasti a rovněž mu byl proveden test na přítomnost koronaviru – rovněž s pozitivním výsledkem. Testy lékaři opakovali ještě po třech a po 18 dnech a i poté byly stále pozitivní.

Dítě vykazovalo po porodu neurologické potíže

Během pobytu v nemocnici vykazovalo nově narozené dítě známky podrážděnosti a nemělo chuť k jídlu. Testy prokázaly také probíhající zánět v mozku a také změny svalového tonusu a motoriky. Po dvou měsících života dítěte se však situace zlepšila a poškození mozku ukázaly další klinické testy jen malé.

Na případu této mladé dívky a jejího dítěte tedy lékaři jasně prokázali možnost perinatálního přenosu koronaviru z matky na její dítě. O tom se přitom spekulovalo již dříve, nicméně nákazu novorozenců lékaři uváděli jen jako neřešené případy přítomnosti specifických protilátek či nedostatečné vysvětlení přenosové cesty nákazy.

Obrázky: Gaudiumpress