Časné příznaky cukrovky, které máme tendenci ignorovat

Cukrovka je onemocnění, které ovlivňuje schopnost našeho těla produkovat nebo reagovat na inzulín, čímž může mít za následek vysokou hladinu cukru v krvi. Bohužel, z počátku jsou příznaky cukrovky tak nejasné, že je mnozí z nás mají tendenci ignorovat. Ovšem pokud tato ignorace bude trvat delší dobu, vede to nejen ke snížení kvality života, ale zároveň i ke snížení jeho průměrné délky. Což znamená, že včasná diagnóza je velice důležitá. Zaměřte se na nejčastější příznaky charakterizující nemoc v jejím počátku.

Zvýšené pocity žízně

Polydipsie (zvýšená žízeň) a polyurie (časté močení) jsou nejčastějšími příznaky cukrovky. Ledviny nejsou schopny vstřebávat přebytečný cukr, takže s ním čerpají i více vody. Dospělý zdravý člověk v průměru močí 6 – 7krát denně.

Zvýšený hlad

Jakmile tělo neprodukuje dostatek inzulínu nebo pokud nereaguje normálně, nemůže využívat glukózu jako zdroj energie, což má za následek polyfágii (zvýšený hlad).

Únava

Dalším častým znakem cukrovky je přetrvávající únava. Při cukrovce se můžete cítit neustále ospalí a unavení. Dehydratace, způsobená častým močením, přispívá k vyčerpání a v kombinaci s dalšími uvedenými příznaky to může být jasná známka cukrovky.

Rozmazané vidění

Pokud rozmazané vidění není známkou vážnějších očních problémů, lze jej také zařadit mezi časné příznaky cukrovky. Nahromaděná tekutina způsobí, že se oční čočka nafoukne a změní tvar.

Náhlá ztráta hmotnosti

Protože tělo nemůže využívat glukózu jako zdroj energie, začíná spalovat tuky a využívat bílkoviny.

Svědivá pokožka

Když se přebytečný cukr vylučuje močí, odstraňuje tekutiny z jiných tkání, včetně pokožky, největšího orgánu těla. Suchá kůže může svědit, praskat a infikovat se. Navíc zdrojem svědění může být i plísňová infekce, která se u cukrovky běžně vyskytuje.

Pomalé hojení

Vysoká hladina cukru v krvi může také vést ke špatnému krevnímu oběhu, což ztěžuje zotavení poraněné pokožky.

Tmavé skvrny na pokožce

Tmavé skvrny se sametovou strukturou se objevují na místech, kde je pokožka zvrásněná, například krk, podpaží, třísla, lokty, kolena a mezi prsty.

Necitlivost nebo brnění v končetinách

Běžným příznakem cukrovky je necitlivost, brnění nebo bolest v rukou a nohou. Vysoká hladina cukru v krvi má za následek špatný krevní oběh a vede k poškození nervů. Ruce a nohy, které jsou nejdále od srdce, trpí jako první.

Obrázky: Pixabay