Při diagnostice koronaviru budou použiti psi. Asymptomatičtí jedinci budou identifikováni i bez testů

Neotřelý způsob identifikace lidí pozitivních na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 se rozhodli využívat lékaři ve Velké Británii. Zdejší organizace Medical Detection Dogs, která se zabývá specializovaným tréninkem psů pro medicínské účely, nyní začíná trénovat zvířata schopná detekovat přítomnost nového koronaviru u těch osob, které na sobě nepociťují žádné příznaky infekce. Díky tomu budou schopni odhalit mnohem vyšší počet nakažených osob, což pomůže lépe zabránit šíření infekce.

Při diagnostice budou použiti psi

Velice citlivý psí čumák je schopný odhalit přítomnost nejedné nemoci. Známo je mnoho případů psů, kteří zachránili život svým páníčkům s diabetickým záchvatem. Organizace Medical Detection Dogs z Velké Británie už nyní trénuje zvířata, která jsou schopná rozpoznat rakovinu, malárii a dokonce i neurologické poruchy.

Nyní specialisté na trénink těchto zvířat odhalili možnost detekovat tímto způsobem přítomnost nového čínského koronaviru SARS-CoV-2. Obzvláště užitečná by tato psí schopnost byla při odhalování takzvaných asymptomatických pacientů, tedy lidí, kteří jsou koronavirem nakažení, nicméně nepociťují žádné příznaky nákazy a nevědomky tak virus roznášejí dál.

Každá nemoc má svůj specifický pach

Webové stránky výše zmíněné britské společnosti proklamují, že technika detekce koronaviru psím čumákem je založena na vědecky uspokojivě prokázaném principu, že každá nemoc v lidském těle vyvolává svůj specifický zápach, který je možné detekovat. A protože psi mají ve svém čenichu asi 300 milionů čichových receptorů, jsou fyzicky vybavení k tomu tyto pachy zaznamenat a reflektovat jejich přítomnost.

Tato psí schopnost zaujala pozornost britské vlády, která vyzvala společnost Medical DetectionDogs ke spolupráci s dalšími institucemi v boji proti šíření pandemie COVID-19.

Obrázky: Medical Detection Dogs