Gynekologie a IVF klinika Gynem

Pravda o IVF: Mýty a skutečnost

Umělé oplodnění a léčbu neplodnosti podstupuje stále více párů a také roste počet dárkyň vajíček a dárců spermií. Přesto je IVF (in vitro fertilisation) stále mezi lidmi tabuizované téma, které opřádá řada mýtů a lékařsky nepodložených spekulací. Mezi ty nejčastější patří, že se po umělém oplodnění rodí více dvojčat, je vyšší riziko potratu, hormonální stimulace způsobuje rakovinu, IVF se podaří hned na první pokus a mnoho dalších. Jak tedy ve skutečnosti probíhá umělé oplodnění, kdo ho může podstoupit, kolik bude IVF léčba stát a co vás čeká?

Umělé oplodnění je běh na dlouhou trať

Řada lidí, kterým se nedaří počít přirozenou cestou ani po roce nechráněného sexu a zvažuje možnost léčby na klinice asistované reprodukce, si nejprve udělá průzkum na internetu. Jenže už po pár kliknutích na stránky klinik asistované reprodukce nebo jednoho z mnoha diskusních fór je jasné, že umělé oplodnění je poměrně složitý proces. Existuje řada příčin neplodnosti, které vyžadují různé druhy léčby nebo jejich kombinaci. Kromě standardní nabídky, kterou do určité míry hradí pojišťovny, je možné si připlatit za speciální metody. Navíc se nemusí podařit otěhotnět hned na první pokus a je potřeba podstoupit více IVF cyklů. Jednoduše řečeno umělé oplodnění je náročné na čas, peníze i po fyzické a psychické stránce.

Léčba neplodnosti a IVF metody jsou bezpečné

Nezbytnou součástí umělého oplodnění je hormonální stimulace, která vyvolává u žen asi největší obavy, protože v souvislosti s ní se mluví o zvýšeném riziku vzniku nádorů prsou a vaječníků. Nebezpečí rakoviny prsou je ale velmi nízké, i když může mírně stoupat s počtem podstoupených cyklů. Kromě toho bylo lékařsky prokázáno, že hormonální stimulace nemá žádnou souvislost s rakovinou vaječníků.

Další mýtus tvrdí, že při umělém oplodnění se rodí více dvojčat. To už ale v současnosti neplatí. V reprodukční medicíně je trendem zavádět do dělohy jediné embryo, jehož životaschopnost a kvalita byly ověřeny genetickým testováním. Ve skutečnosti největší překážkou umělého oplodnění je špatný psychický stav. Pro se vyplatí se při léčbě neplodnosti nestresovat a nechat věcem volný průběh.