Prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok maldá žena sdílela podrobnosti o tom, co se jí nedávno stalo. Chtěla ostatní lidi uchránit před nepříjemnou zkušeností, jakou získala ona. Její video se téměř okamžitě stalo virálním, když odhalila, jak byla podvedena na sociální síti LinkedIn ve chvíli, kdy se zde ucházela o novou práci.
Žena varuje ostatní, kdo hledají práci
Mladá žena sdílela své zkušenosti s podvodem na sociální síti LinkedIn. Prostřednictvím svého účtu na TikToku se podělila o podrobnosti o svém případu. „Už dlouho jsem o tom chtěl natočit video. Rozhodla jsem se, že to chci udělat teď, abych zvýšila povědomí o tom, co se může stát každému z vás a na co si dávat pozor,“ uvedla na začátku příspěvku.
První varovné signály
Podle ní to všechno začalo, když ji společnost, která ji najala, požádala, aby si stáhla aplikaci pro rychlé zasílání zpráv. I když uznává, že to byl první varovný signál, v té době mu nepřikládala příliš velký význam. Poté absolvovala 2 pohovory, jež probíhaly bez větších problémů. Pak ji firma požádala, aby si pořídila mobilní telefon, tiskárnu a počítač.
„Dali mi práci hned druhý den, kdy jsem s nimi mluvila, což byl opět varovný signál ale v té době jsem si to neuvědomovala,“ vzpomínala. Navíc plat a benefity se zdály být perfektní. „Ale samozřejmě, vše, co se zdá až příliš dobré na to, aby to byla pravda, se většinou otočí v katastrofu,“ dodala Helena.
@callieheim truly a humbling experience #scam #linkedin #linkedinscam #wire #fakejobposting #beware ♬ original sound – Callie Heim
Kompletně nové vybavení
Později Heleně společnost řekla, že by si měla koupit nové vybavení, ale nemusí se obávat, všechny peníze jí do několika dnů proplatí zpět. „Byla jsem z té práce tak nadšená, že jsem si stále říkala, že počkám, co se bude dít dál.“ Nakonec se situace začala pro Helenu zhoršovat, všechno začínalo být příliš zvláštní. Rozhodla se proto poradit se svým přítelem, který pracuje pro společnost zabývající se kybernetickou bezpečností. Mladý muž si rychle uvědomil, že se jedná o podvod.
Jak podvod funguje?
Jednání těchto subjektů, jak vysvětluje Helena, spočívá v tom, že představují důležité společnosti a nabízejí práci prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv. Většinou oběti řeknou, že může pracovat vzdáleně z domova, a tak ji požádají, aby si koupila počítač nebo mobilní telefon, který je nastaven podvodníkem. Předtím je přislíbeno vrácení vynaložených peněz, až začnou pracovat.
Skutečnost je taková, že zaměstnání neexistuje a že prostřednictvím vzdáleného systému může pachatel získat přístup k bankovnímu účtu oběti a ponechat si všechny peníze. „Není to chyba LinkedInu. Někdo se vydával za personalistu firmy, která již v té době měla vyvěšenou nabídku na sociální síti, vše tedy působilo zcela v pořádku a legitimně. Alespoň na první pohled,“ řekla žena.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Diariocorreo.pe