Rodiče nám vždy říkali, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. I přesto mnoho lidí snídani vynechává, protože ráno nemají pocit hladu. Pokud to tak máte, sníst ráno cokoli (natož zdravou snídani) může být velká výzva. Nicméně byste na první jídlo dne neměli zapomínat a vždy se snažte sníst alespoň kousek ovoce, který nastartuje váš organismus a postará se o krásný začátek dne. Někdy to může být velmi těžké, ale měli byste se snažit sníst alespoň něco. Káva se však za jídlo nepovažuje, i když ji mnoho lidí snídá.
Příčinou může být velká večeře
Jedním z hlavních důvodů, proč nemáte hned po probuzení hlad, je velká večeře nebo občerstvení během noci. Platí to zejména v případě, že jste jedli jídlo s vysokým obsahem tuku nebo bílkovin. Tyto složky udržují pocit plnosti déle. Jídla s vysokým obsahem tuku mohou měnit hladinu určitých hormonů spojených s chutí k jídlu a pocitem plnosti. Pokud jste měli velkou večeři, můžete s klidem přeskočit snídani. Musíte ale během celého dne tělu dodávat dostatek živin a hydratace.
Hormony
Během noci se toho v těle děje opravdu hodně. Kromě jiného také kolísají hladiny několika hormonů. To může změnit vaši chuť k jídlu. Výzkumy ukazují, že hladiny epinefrinu (adrenalin) mají tendenci být ráno vyšší. Tento hormon přitom potlačuje chuť k jídlu a zpomaluje rychlost vyprazdňování vašeho žaludku. Další hormony, které ovlivňují pocit hladu, jsou také ghrelin (hormon hladu) nebo leptin (podporuje pocity plnosti).
Mentální nepohoda
Pocity úzkosti nebo deprese mohou být také příčinou toho, proč ráno nesnídáte. Kromě příznaků, jako jsou poruchy spánku, únava a ztráta zájmů, může deprese způsobit také změny chuti k jídlu. Úzkost může mezitím zvýšit hladinu určitých stresových hormonů, které snižují chuť k jídlu. Myslete na to, že tyto psychické potíže působí na každého úplně jinak.
Freepik
Těhotenství
V případě ranních nevolností zajisté nebudete chtít jídlo ani vidět. Jedná se přitom o běžný problém charakterizovaný nevolností a zvracením, který postihuje asi 80 procent žen během těhotenství. Ranní nevolnosti se sice neobjevují jen ráno, ale většina žen ji má během ranních hodin. Obvykle zmizí po 12 – 14 týdnech těhotenství. Ve vyšším stupni těhotenství navíc ženy většinou nepociťují tak velký hlad, protože velkou část útrob zabírá dítě a utlačuje ostatní orgány, včetně zažívacího systému.
Další příčiny nechutenství
Kromě nejběžnějších faktorů uvedených výše, existuje i několik dalších možných důvodů, proč po probuzení nepociťujete hlad. Jedním z důvodů mohou být některé druhy léků, včetně diuretik a antibiotik, které mohou snížit hlad a chuť k jídlu. Anebo možná jednoduše stárnete. U starších lidí je menší chuť k jídlu běžná a může být způsobena změnami energetické spotřeby, hormony i sociálními okolnostmi.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com