Klastrové bolesti hlavy: Příznaky, příčiny a rozdíly oproti migréně

Každý z nás občas trpí bolestmi hlavy, ovšem některé může trápit ostrá náhlá bolest hlavy, která je téměř nesnesitelná. Tento stav je také známý jako klastrová bolest hlavy. Jaký je rozdíl mezi záchvaty migrény, chronickou bolestí a klastrovými bolestmi hlavy? Vysvětlíme, co potřebujete vědět o tomto typu bolestí.

Klastrové bolesti hlavy

Lze je rozpoznat podle velmi závažných záchvatů bolesti hlavy, ke kterým dochází v období (klastrech) týdnů až měsíců. Vyskytuje se vždy na jedné straně hlavy kolem oka nebo trochu níže ve tváři. Může nastat několik atak během dne, někdy až osm. Takový záchvat trvá od 15 minut až do 3 hodin.

Útoky mohou na delší dobu zmizet

Klastrové bolesti hlavy mohou na delší dobu i zmizet. Pokud se tak nestane, máte co do činění s chronickými bolestmi hlavy. Klastrové bolesti hlavy se vyskytují převážně v noci a ve stejnou dobu. Postupem věku útoky často na delší čas vymizí.

Příznaky klastrových bolestí hlavy

Jedním z příznaků klastrových bolestí hlavy je ostrá, palčivá, silná bolest hlavy, jež začíná kolem oka pouze na jedné straně. Kromě toho může oko zčervenat nebo slzet a víčko klesat či otéct. Můžete také trpět ucpaným nosem, nadměrným pocením na čele nebo ve tváři a neklidem, takže nevydržíte jen tak sedět nebo stát na jednom místě.

Příčiny

Stále není známo, co tento typ bolestí hlavy způsobuje. Chcete-li zjistit, zdali trpíte touto těžkou formou záchvatů bolesti hlavy, je rozumné navštívit svého lékaře.

Rozdíly oproti migréně

I při migrénách dochází k záchvatům bolesti hlavy. Rozdíl však spočívá v tom, že klastrové bolesti hlavy jsou ještě intenzivnější. Sice trvají kratší dobu, ale jsou extrémnější a vyskytují se několikrát za den.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org