Revoluční metoda redukce hmotnosti pomocí magnetů. Neinvazivní a bezpečná technologie vykazuje slibné výsledky

Obezita se řadí mezi nejzávažnější civilizační choroby současnosti.   V rozvinutých zemích postihuje velkou část populace a zapříčiňuje další a další onemocnění a zdravotní komplikace. Na vině je samozřejmě nevhodný životní styl a strava, která neodpovídá reálným energetickým potřebám těla člověka. Když zvážíme, že většina lidí již nepracuje manuálně, do práce se vozí autem, řadu domácích prací za ně vykonává technika, je jejich energetický výdej daleko nižší a tomu by měly přizpůsobit i svou stravu.

Nadbytek jídla, nedostatek pohybu

Ve skutečnosti je tomu ale spíše naopak. Nadbytek jídla způsobil, že lidé jedí výrazně více než potřebují, navíc to jsou často vysoce kalorická jídla s vysokým obsahem cukru a soli. Nadbytek kalorií se poté musí ukládat do tukových zásob a každým rokem se jejich zásoby zvyšují. Jak proti obezitě bojovat? Existuje samozřejmě mnoho různých metod – od různých typů diet, přes sportovní programy až po psychologický pohled na stravování. Vědci nyní přišli s další metodou, která na první pohled působí možná až trochu bizarně. Její účinnost je prý ale skvělá.

 

Nová metoda slibuje zázračné výsledky

V pokusu o zastavení epidemie obezity vědci vytvořili zařízení na hubnutí, které se upevňuje na zuby a zabraňuje plnému otevření čelisti. K upevnění na zuby se používá systém magnetů a šroubů. DentalSlim Diet Control, vytvořený vědci z University of Otago na Novém Zélandu, je připevněn odborníkem na horní a spodní čelist. Svému nositeli umožňuje otevřít ústa jen asi na dva milimetry, čímž mu zabraňuje přijímat klasickou pevnou stravu. Je tedy možné přijímat pouze tekutou výživu, čímž dochází k radikálnímu snížení příjmu. Na druhou stranu toto zařízení nijak neomezuje možnost hovořit nebo dýchat.

Účinek není závislý na vůli

Jakmile je zařízení namontováno, jeho cílem je zabránit nositeli, aby konzumoval pevnou stravu. Je tedy zcela nemožné sníst cokoliv, co by mohlo jeho dietu ohrozit. Účinek tedy není závislý na vůli a svědomí svého nositele, ale zcela nezávisle chrání kohokoliv předtím, aby podlehl lákadlům běžné stravy.

Neinvazivní a bezpečná

A výsledky? Podle výzkumů jsou skutečně skvělé. Průměrně každý takový účastník, který toto zařízení nosil, zhubnul až 6,36 kg za dva týdny. Tím byli navíc účastníci výborně motivováni k pokračování ve své cestě za hubnutím.

Vedoucí výzkumný pracovník, profesor Paul Brunton z University of Otago, si myslí, že zařízení bude účinným, bezpečným a cenově dostupným nástrojem pro lidi bojující s obezitou. Zařízení je zcela bezproblémové a kdykoliv je lze zcela jednoduše vyjmout a opětovně nasadit. V případě nutnosti je tedy snadno možné uživateli krátkodobě umožnit konzumovat pevnou stravu a poté se znovu vrátit k běžnému režimu.

Lepší výhledy do budoucna

Profesor Brunton věří, že právě toto zařízení umožní uživatelům přivyknout nízkokalorické stravě tak, že po ukončení používání tohoto zařízení, budou mít menší potřebu jíst a snadněji se jim bude dodržovat nižší kalorický příjem i bez omezení. Je to neinvazivní, reverzibilní, ekonomická a atraktivní alternativa k chirurgickým zákrokům. Faktem je, že toto zařízení nemá žádné nepříznivé vlivy.

Vylepšená technologie bez vedlejších účinků

Praxe chirurgického uzavření čelistí lidí se stala populární v 80. letech, ale přinesla rizika – jmenovitě zvracení a riziko udušení, stejně jako onemocnění dásní. V některých případech přetrvávaly problémy s omezením pohybu čelistí a u některých došlo k rozvoji akutních psychiatrických stavů. DentalSlim Diet Control se však nemusí nosit déle než dva až tři týdny a pak je možné čelisti opět uvolnit. Nehrozí tedy předchozí následky, které se objevovaly zejména proto, že omezení hybnosti čelisti trvalo klidně i několik měsíců. 

Proč je obezita nebezpečná?

Hodnoty BMI nad 30 jsou považovány za obezitu. Tento stav s sebou přináší značná zdravotní rizika. Nejčastěji je obezita doprovázena cukrovkou, běžné bývá ale také předčasné úmrtí pacienta. Dlouhodobá obezita vede k řadě zdravotních problémů, které trvale poškozují zdraví a celkovou pohodu člověka. Těžká obezita například neumožňuje podstoupit lékařské zákroky a operace, jelikož obézní tělo by nemuselo narkózu a související zátěž zvládnout. U obézních lidí se mohou objevit i psychické problémy, což nezřídka vede k depresím a vzniku fobií.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Dailymail.co.uk