Hlen ve stolici je výstraha, se kterou si není radno zahrávat. S jakými nemocemi se pojí a kdy vyhledat pomoc

Když se objeví hlen ve stolici, jde o jasné znamení, že něco není v pořádku. Na vině může být celá řada problémů a onemocnění. Některá z nich jsou závažná, v jiných případech nejde o nic vážného. V každém případě je však vhodné při dlouhodobějším či výraznějším problému navštívit lékaře, který vám doporučí vhodná vyšetření a provede tu správnou diagnostiku.

Produkce hlenu je v určité míře normální

Hned na začátek je třeba si uvědomit, že tvorba hlenu je v lidském těle víceméně normální proces. Hlen napomáhá řadě důležitých procesů, kdy se většina z nich  týká právě čištění organismu od odpadních látek.  Na druhou stranu, pokud je hlenu moc, jedná se o příznak některé z nemocí. Nadměrné množství hlenu signalizuje určitý problém, se kterým se organismus snaží vypořádat právě touto cestou. Nemocí, které způsobují odtok hlenu, je mnoho. Může se jednat o pohlavní choroby, infekční nemoci, abscesy, záněty, onemocnění střev, karcinomy, hemoroidy, ale i kožní onemocnění. Pokud si něčeho takového všimnete, rozhodně se vyplatí navštívit lékaře, protože přesná vlastní diagnostika je v tomto případě velmi komplikovaná.

Příčiny zvýšené tvorby hlenu v konečníku

A jaké jsou příčiny zvýšené tvorby hlenu v konečníku a střevech? Velmi často se tento problém objevuje se spojitosti s průjmem či podobnými potížemi při trávení. Abnormální je však dlouhodobý výskyt hlenu v konečníku nebo případy, kdy vychází pouze hlen bez přítomnosti stolice. V takovém případě je rozhodně na místě lékařské vyšetření.

Příčiny přitom mohou být skutečně různé. Mezi ty méně závažné patří například celiakie, potravinová alergie či otrava jídlem. Naopak horší situace může nastat ve chvíli, kdy se jedná o zánět tlustého střeva, komplikovanou infekci či dokonce rakovinné onemocnění konečníku či střeva.

Kdy jít do nemocnice, když si všimnete hlenu ve stolici?

Některé případy mohou být vážnější a vyžadují odborné ošetření pod dohledem. Typicky jde o situace, kdy je hlen ve stolici příznakem vážnější nemoci či problému. Může se jednat například o syndrom dráždivého tračníku. Ten se projevuje typickou silnou bolestivostí, která se může kombinovat právě se zvýšenou tvorbou hlenu. Pro diagnózu tohoto problému je však potřeba endoskopické vyšetření, aby se vyloučili jiné příčiny a problémy, které mohou mít podobné příznaky.

Hlen se může objevovat také u chemoterapie

Pokud chodíte na chemoterapie, může být zvýšená tvorba hlenu při stolici jedním z vedlejších příznaků, kdy se tělo snaží reagovat na nově vzniklou situaci. Výsledkem však může být až mukozitida, která vyžaduje hospitalizaci. Část střevní výstelky totiž může být poškozena. Podobný problém může znamenat také Crohnova choroba, což je zánětlivé onemocnění střev, které se mimo jiné projevuje právě zvýšenou mírou tvorby hlenu. Nejde o běžné onemocnění, ale bohužel se může objevit víceméně zničehonic u dosud relativně zdravých jedinců. Odhalení tohoto problému opět vyžaduje endoskopii.

Pozor na krev ve stolici

Dalším varovným signálem je rozhodně krev ve stolici. Ta se může objevit společně s hlenem či jako samostatný problém. Pokud však něco takového pozorujete, snažte se opravdu co možná nejdříve vyhledat svého lékaře, který provede potřebná vyšetření. Může se totiž jednat o příznak  rakoviny střeva či konečníku. A v takovém případě rozhodně platí, že čím dřívější léčba, tím i celkově rychlejší vyléčení.

Potravinové alergie

Častým problémem, který se také může rozvinout víceméně zničehonic, bývají  potravinové alergie. Zpravidla se jedná hlavně o intoleranci na lepek či laktózu. A důsledky této nesnášenlivosti může tělo ukazovat právě ve formě zvýšené tvorby hlenu ve stolici. V případě, že se u vás tento problém vyskytne, většinou budete muset počítat se zavedením určitých dietních omezení a opatření, aby nebyla střeva zbytečně zatěžována. Díky tomu se však většinou problémy srovnají. Když budete dodržovat správný jídelníček, srovná se také tvorba hlenu a nakonec budete mít pocit, že se vám vlastně nic hrozného neděje.

Zdravá strava jako prevence potíží

Aby se u vás pokud možno podobné problémy neobjevovaly, je potřeba dodržovat zásady zdravého stravování. Snažte se, aby váš jídelníček obsahoval  každý den dostatečné množství vlákniny, která podpoří zdravé vylučování a celkovou kondici střev. 

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com