Hmotnost nemusí být váš nepřítel. Važte se tak, abyste získali pravdivé informace

Váha není jediným indikátorem toho, v jaké jste kondici. Ve skutečnosti vám toho o vašem těle a zdraví říká jen velmi málo. Než tedy stoupnete na váhu, zkuste vzít v úvahu následující doporučení. Pomohou vám nestresovat se tolik čísly a chápat váhu spíše v souvislostech.

Jedenkrát za den ve stejnou dobu

Aby mělo nějaký smysl vaši váhu porovnávat, je nutné vážit se jen jednou denně, a to vždy ve stejný čas. Nejlepší je zvážit se ráno po vyprázdnění močového měchýře, a ještě před snídaní.

Vždy stejně oděni

Při vážení byste měli vždy dávat pozor, abyste byli váženi ve stejném oblečení nebo bez oblečení. I vaše oblečení může mít různou hmotnost nebo může být docela těžké. Ideální je tedy vážit se vždy ve spodním prádle a předejdete nepříjemným překvapením.

Tvrdá a rovná podlaha

Při měření hmotnosti byste měli váhu pokaždé umístit na stejné místo. Ideální povrch je rovná tvrdá podlaha, nikoliv koberec.

Stůjte rovnoměrně

Pro ideální výsledek vážení je nutné stát na obou nohách a váhu rozložit na obě končetiny stejně. Některé váhy vyžadují i to, abyste na nich stáli naboso.

Vliv počasí

Na vaši hmotnost může mít vliv i počasí. Je dokázáno, že během zimy a špatného počasí lidé ztrácí část své hmotnosti. Většinou jde ale jen o dočasný efekt, se kterým je třeba počítat.

Slaná jídla

Sůl může způsobit zadržování vody ve vašem těle a zvýšit číslo, které se objeví na vaší váze. Pokud jste si tedy den předtím dopřáli nějaké hodně slané jídlo, je téměř jisté, že vaše váha bude vyšší. Proto nepanikařte, pijte hodně vody a snažte se tělo opět normalizovat.

Hormony

Pokud jste žena, nezapomeňte, že vaše váha může kolísat v důsledku hormonálních změn. Ovulace a menstruace často způsobují zadržování tekutin, což se projevuje na hmotnosti.

Svaly vs. tuky

Jeden kilogram tuku a jeden kilogram svalů váží stejně, ale vypadají úplně jinak. Svaly zabírají méně místa. Proto je tak důležité znát vaše procento tělesného tuku. Máte-li hodně svalů, budete paradoxně vážit více, i když jste ve skutečnosti zdravější a hubenější.

Obrázky: Freepik