Rozdíly mezi perimenopauzou, menopauzou a postmenopauzou

Žena během svého života prochází mnoha silnými hormonálními výkyvy, které ovlivňují její plodnost. První z nich je nástup menstruace, druhý obvykle přichází s nástupem těhotenství a následně při porodu. Konec reprodukčního cyklu pak symbolizuje menopauza, kdy hladiny reprodukčních hormonů rapidně klesají, až ustanou úplně. Tato fáze ale nepřichází náhle ze dne na den a i její nástup probíhá ve třech fázích. Nazývají se perimenopauza, menopauza a postmenopauza. Jaký je v nich rozdíl a co vás v které z těchto fází čeká?

Perimenopauza – příprava na konec reprodukčního cyklu

Počínající menopauza se nazývá perimenopauza. Je to stav, kdy hladiny hormonů zodpovědných za schopnost reprodukce začínají klesat. To s sebou neodvratně přináší celou škálu příznaků a signálů, které avizují nástup menopauzy. Délka trvání této fáze je různá, může to být jeden rok, ale také několik let.

Pokles hladiny estrogenu i množství vajíček ve vaječnících začíná klesat už po dosažení třiceti let věku. Pravá perimenopauza se však vyskytuje obvykle tři až čtyři roky předtím, než žena vstoupí do klimakteria, ale může začít už o deset let dříve. Během této doby vaječníky rapidně snižují množství produkovaného estrogenu a přestávají se z nich uvolňovat vajíčka. I v této fázi ale žena ještě může otěhotnět.

Příznaky perimenopauzy jsou:

  • Suchá a slábnoucí kůže
  • Vypadávání či slábnutí vlasů
  • Návaly horka a noční pocení
  • Nespavost
  • Náhlé výkyvy nálad
  • Obtížné soustředění
  • Častá potřeba močit
  • Vaginální suchost
  • Přibývání na váze

Menopauza

Menopauza je okamžik, kdy vaječníky nadobro vypovědí svoji službu a vajíčka už se z nich neuvolňují. Produkce estrogenu ustává o něco pomaleji, nicméně i ta se blíží do finále. Perimenopauzní příznaky mohou pokračovat až do tohoto okamžiku.

Menopauza je definována jako období, ve kterém žena nemenstruuje po dobu 12 měsíců v kuse. K tomu dochází průměrně kolem 51 let. Příznaky menopauzy jsou stejné jako během předchozího období, nicméně dochází k jejich zesilování.

Postmenopauza

Takto se označuje stádium po menopauze. Během této doby se mohou objevit zesílené příznaky spojené se sníženou produkcí estrogenu, nicméně symptomy menopauzy se pomalu zeslabují. Tato fáze bude trvat po zbytek života ženy.

Obrázky: Freepik