Hojně se vyskytující tělesné obtíže, které mohou poukazovat na závažné problémy, ale většina lidí je ignoruje

Vleklá únava, častá nachlazení nebo vyrážky. To jsou některé z hojně se vyskytujících tělesných obtíží, které velká část populace přechází, aniž by jim přikládala sebemenší váhu. Lidé si sem tam postesknou, unaveně se denně hroutí do postele, bez myšlenky na jiné činnosti, než je úlevný spánek. Přesto však se svými obtížemi k lékaři nezajdou. Ti uvědomělejší si maximálně vezmou dovolenou, nebo obohatí svůj jídelníček o trochu té zeleniny. Ve skutečnosti to ale není dobrá cesta, neboť tyto a další nenápadné symptomy mohou poukazovat na závažnější problém, který se v těle děje dosud bez povšimnutí a který by mohl vyústit v cosi mnohem hrozivějšího.

Čeho si nevšímám, to samo zmizí…?

Statistiky hovoří o tom, že svému zdraví věnují více pozornosti ženy než muži. O příčinách tohoto stavu bychom mohli dlouze diskutovat, nicméně podstatné je to, že se to děje. Zatímco při zhoršujícím se stavu drobných potíží se ženy nakonec ke svému lékaři vydají, muži zatnou zuby a dělají jakoby nic. Není potom divu, že další statistiky hovoří o delším věku dožití u žen ve srovnání s jejich drahými polovičkami.

Filozofie, že pokud si nebudu problémů všímat, tak samy zmizí, nefunguje a moc dobře to jako lidstvo víme. Často a rádi na to ale zapomínáme, což nevyhnutelně vede k menším či větším katastrofám. Níže vám proto přinášíme výčet nenápadných fyzických obtíží, které byste raději v zájmu svého zdraví neměli ignorovat.

Dušnost a vleklá únava

Víte například o tom, že můžete mít zápal plic, aniž byste o tom měli tušení? Zrovna ten se přitom nenápadnými příznaky projevuje – a vážně ohrožuje lidské zdraví. Pokud tedy pociťujete příznaky, jako je pískání v plicích při dýchání, dušnost i při minimální námaze, častá podrážděnost a bledá pleť, měli byste navštívit svého lékaře.

Podkožní boule

Často se hovoří samovyšetření, během kterého bychom měli včas odhalit případné bulky a nádory v podkoží v oblasti slabin nebo prsou. Tyto útvary se však mohou nacházet kdekoliv na těle, nicméně to hned neznamená, že trpíme rakovinou nebo jinou závažnou chorobou. Ve většině případů jsou to neškodné zduřelé mazové žlázy, nicméně vyloučit rakovinu jakožto laik nemůžete. Proto vždy, když něco podobného na svém těle najdete, tak se jděte raději poradit s lékařem.

Padání vlasů

Řídnutí vlasů u mužů je běžným doprovodným jevem pojícím se s tvorbou pohlavních hormonů. Může ale souviset i s poruchou funkce štítné žlázy, a to zejména u žen. Změny struktury vlasů, jejich zvýšená třepivost, lámavost a padání, mohou souviset s vadnou funkcí hormonální soustavy, ale i s dalšími tělesnými neduhy. Pokud však ztrátu vlasů doprovází vleklá únava, změny tělesné hmotnosti či u žen nepravidelný menstruační cyklus, měli byste vyhledat specialistu.

Náhlá dušnost

Když lidé pociťují obtíže s dýcháním a zakusí pocity dušení, bývají přesvědčeni o tom, že je cosi v nepořádku s jejich dýchacími cestami. Ve skutečnosti existují další choroby, jejichž je dušnost příznakem a které nemají s plícemi a dýcháním nic společného. Jednak se může jednat o reflux, kdy kyseliny ze žaludku stoupá jícnem nahoru a způsobuje mimo jiné dýchavičnost. V horším případě pak dušnost může způsobit selhávající srdce. Pokud se tedy zadýcháte, i když si zavazujete tkaničky, poraďte se se svým lékařem.

Příliš dlouhá a bolestivá menstruace

Gynekologové uvádějí, že je bolestivá menstruace přirozenou součástí reprodukčního cyklu u mladých dívek. Jestliže však intenzivní bolesti během své periody zažívají dospělé ženy, měly by vyhledat svého lékaře a zjistit, zda se nejedná o vznikající endometriózu. To je nepříjemná nemoc ovlivňující reprodukční systém, při níž tkáň, jež za běžných okolností pokrývá vnitřní stranu dělohy, roste na jiných místech v těle. To způsobuje nepohodlí i velké bolesti.

Infekce hrdla více než dvakrát ročně

Častá angína a bolest v krku se  může negativně podepsat na stavu vašeho pohybového aparátu. Streptokoky, které anginu způsobují, totiž vyvolávají také takzvaný streptokokový revmatismus, který je velmi bolestivý a vážně tak narušují kvalitu života. I když se má obecně za to, že kloubní potíže se objevují jen u starších lidí, nemusí to tak být vždy. Toto onemocnění mohou postihnout i děti. Pokud jste proto náchylní k častým anginám a k tomu se připojí i pociťované nepohodlí v oblasti kloubů, raději vyhledejte revmatologa.

Kožní obtíže a změny barvy kůže

Kůže je největší orgán lidského těla, který je zodpovědný mimo jiné za vylučování škodlivých látek z organismu. Jestliže vás trápí změny na kůži, jako je změna barvy či výskyt vyrážek nebo ekzémů, měli byste se o tom poradit se svým lékařem. Zejména když se na pokožce objevují tmavé a nažloutlé skvrny, a to zejména v oblasti podpaží, může to znamenat poškození jater. Kromě toho může být příčinou i nadměrný příjem železa.

I drobné oděrky se špatně hojí

Škrábance a oděrky se nejrychleji hojí v dětství a zpomalení tohoto procesu v průběhu let je vcelku normální. Pokud se však ani po několika týdnech rána nezacelí, je zapotřebí raději vyhledat lékaře, který vás podrobí celkovému vyšetření. Může to být totiž symptomem takzvaného bazaliomu neboli bazocelulárního karciomu, což je onkologické onemocnění, které sice zabíjí jen zřídka, nicméně způsobuje významné destrukce a znetvoření tkání. Jestliže proto máte na těle ranku, která se ani za 6 týdnů nezhojí, poraďte se s lékařem.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Hisleraynasi.net