Hubnout i bez toho, aniž bychom se vyhýbali svým oblíbeným pochoutkám? Všechno jde, stačí dodržet pár jednoduchých triků

Existuje nespočet důvodů, proč chtít zhubnout, ale ne každý je schopný držet diety a omezit se v jídle tak, aby se vzdal svých oblíbených potravin. My vás ale potěšíme, protože jsou možnosti, jak zhubnout a přesto se nemuset vyhýbat dobrotám. Stačí dodržet pár následujících triků.

Berte si malá sousta a důkladně je rozkousejte

Je vědecky dokázáno, že mozek potřebuje svůj čas, aby si uvědomil, že je žaludek plný a jste sytí. Proto zpomalení procesu kousání sníží množství konzumovaných potravin, což znamená, že sníte méně a ani si toho nevšimnete. Začněte menšími sousty a důkladně je rozkousejte. Pokuste se kousat zhruba 10 – 20krát.

Rozveselte vaše jídlo

Myslíte si, stejně jako děti, že je zelenina nudná? Pak z ní udělejte kreativnější pokrm. Hrajte si s ní na talíři a sestavujte ji do neobvyklých forem – květiny, smajlíci, hvězdy atd. Zdobení vaší běžné stravy vám pomůže získat dostatek vitamínů a zůstat déle plní.

Nepřeskakujte snídani

Dokonce i když máte ráno na spěch, vždy se pokuste najít si pár minut na snídani. Popřípadě si ji připravte již večer a ráno jen vezměte na cestu do práce. Měla by se skládat z potravin s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin. Vhodnou snídaní je například celozrnná kaše nebo jogurt. Budete mít dostatek energie na první polovinu dne a vyhnete se hladovění.

Hýbejte se

Hubnutí není jen o tom, co jíte, ale zahrnuje také to, co děláte mezi jídlem. Přidáním určité aktivity navíc vám pomůže rychleji získat tělo vašich snů. Stačí maličkosti – místo výtahu použijte schody, místo auta zase kolo nebo choďte na výlety.

Společné večeře s rodinou

Vědci tvrdí, že společné večeře s rodinou přináší spoustu výhod. Za prvé, mluvíte mezi sebou, což znamená, že budete pomaleji a méně jíst. Za druhé, doma uvařené jídlo neobsahuje stejné množství konzervačních látek a přísad jako jídla dovezená nebo zmražená. Navíc, uvidíte také zlepšení vašich vztahů s blízkými.

Sdílejte jídlo online

Fotografujte své jídlo a sdílejte je online. Možná se vám to zdá zvláštní, ale má to svůj účel, který je pro vás dobrý. Psychologové totiž radí, abyste každý den fotografovali své jídlo a svačiny. Poté, než si dáte další pokrm, prohlédněte si svou galerii. To vám připomene, co jste jedli po celý den a pomůže vám to vyhnout se přejídání.

Odměňujte se

Odpírat si sladké je pro většinu lidí tou nejhorší částí diety. Ovšem nic takového dělat nemusíte. Nedávná studie ukázala, že trochu čokolády není na škodu, jediné, co si musíte hlídat, je vaše touha. Než si dáte nějakou tu sladkost, sami sebe se zeptejte, zdali ji opravdu chcete. Pokud ano, neváhejte si ji dopřát. Ale s mírou!

Dopřejte si kvalitní spánek

Je vědecky dokázáno, že špatný spánek a nárůst hmotnosti spolu úzce souvisí. Proto se snažte kvalitně spát, abyste také zabránili večerním svačinkám. Dospělý člověk obvykle potřebuje 7 – 9 hodin spánku za noc. Navíc, unavené tělo prožívá hormonální změny, které pak stimulují váš hlad.

Zbavte se stresu

Stresující život způsobuje přibírání na váze v důsledku hormonu kortizolu, který může vést k přejídání. Proto přemýšlejte, jaké situace v životě vám přinášejí stres a snažte se je eliminovat. To také povede k lepšímu spánku, menším porcím a následnému hubnutí.

Pijte hodně vody

Mozek poměrně často míchá žízeň a hlad, takže máme tendenci jíst, když máme žízeň. Abyste se takové situaci vyhnuli, pijte dostatek vody a sami uvidíte pozitivní změny na vašem těle. Doporučená dávka tekutin za den jsou 2 litry, ovšem je důležité pití vody přizpůsobit konkrétnímu životnímu stylu.

Sejde z očí, sejde z mysli

Schovejte si potraviny, které mohou sabotovat vaši dietu. Například, nahraďte misku z čokoládou mísou ovoce. Rádi zobete nějaké bonbóny nebo chipsy u televize? Neberte si s sebou na gauč celé balení, vezměte si jen malé množství. Na talíř si dejte jen jednu porci dezertu a zbytek uložte. To vám pomůže snížit počet kalorií, které jíte a váš mozek vám nebude připomínat sladké odměny, které sami nemáte na očích.

Počítejte chytře

Vědci potvrzují, že snížení porcí o 5 – 10% nijak závažně necítíme a není to pro nás tak traumatické jako zcela odstranit naše oblíbené pokrmy z jídelníčku. Takže, začněte používat menší talíře a dávat si menší porce, než jste byli zvyklí dříve. Tak se nemusíte vzdát vašich lahod.

zdroj: brightside.me