I ženám mohou růst chloupky na bradě. Většinou jsou na vině zblázněné hormony

Ačkoli silnější chloupky na bradě, vyskytující se u žen, nejsou příliš estetické, jsou celkem běžné. Zpravidla se jedná o hormonální změny, ovšem někdy mohou mít i důvody zdravotního charakteru. Proto je dobré říct si něco o jejich možných spouštěčích, ať víte, s čím se potýkáte.

Genetika

Stejně jako spousta jiných věcí v životě, i za chloupky na bradě může být zodpovědná genetika. Pokud byly chloupky na bradě charakteristické pro vaši prababičku, babičku i maminku, v průběhu času je dost pravděpodobné, že se jim také nevyhnete.

Hormonální porucha

Pokud na svém těle zaznamenáváte neobvyklé změny, ve většině případů mohou být na vině hormony. Jakmile se u ženy zvýší hladina androgenů (mužských pohlavních hormonů), může to vést k růstu ochlupení na bradě.

Menopauza

Stárnutím dochází ke změnám v hormonální rovnováze těla. Když u ženy nastane období menopauzy, začne produkovat méně hormonů. Pokud se tedy v tuto dobu objeví na vaší bradě chloupky, důvod je jasný.

Syndrom polycystikcých vaječníků

Tento zdravotní stav ovlivňuje reprodukční orgány a hormony. Mezi příznaky patří ztráta vlasů, nepravidelná menstruace, neplodnost a cysty na vaječnících.

Cushingům syndrom

Nadměrný růst ochlupení může být spojen s Cushingovým syndromem, což je zdravotní stav způsobený zvýšenou produkcí hormonu kortizolu. Mezi další příznaky mohou patřit strie, nárůst hmotnosti a cukrovka 2. typu.

Kongenitální adrenální hyperplázie

Většinou se diagnostikuje už při narození a postihuje 1 dítě z 15 000. Takovému jedinci chybí enzym, jenž je důležitý pro sekreci hormonů v nadledvinách. Pokud tedy tento enzym chybí, výsledkem je, že tělo produkuje více mužských hormonů, což vede k nadměrnému růstu ochlupení.

Těhotenství

Jednou z největších hormonálních změn, jakou může ženské tělo zažít, je těhotenství.

Obrázky: Freepik