Infekce, menstruace, ledvinové kameny a další příčiny bolesti břicha, které byste měli znát

Jistě každého z nás už někdy postihla bolest břicha. Nebylo to nic hrozného a za pár minut či den bolest přestala. Většinou se jednalo o jídlo, které jsme nedokázali strávit. Někdy nás mohou postihnout horší bolesti, o kterých nic nevíme, jelikož neznáme jejich důvod. Ve většině případů jde o neškodné bolesti, které odezní, někdy je ale potřeba kontrola lékaře a určení přesné diagnózy.

Nejběžnější příčiny bolesti žaludku

Jestliže vás ani po třech dnech bolest žaludku nepustí, nezvracíte a nemáte průjem, může se jednat o infekce, záněty, střevní obstrukce a jiné střevní poruchy, mezi které také mohou patřit alergie, nejčastěji na lepek či mléko. Infekce mohou způsobovat gastrointestinální poruchy, mezi něž spadá průjem i zácpa. Někdy se mohou objevit bolesti břicha i u žen během menstruace. Tato bolest je obvykle lokalizována v podbřišku, mnohdy se ale stane, že ženy pociťují bolesti během cyklu i v oblasti břicha.  

Jiné příčiny

Především na jaře a na podzim se často vyskytuje střevní chřipka. Rovněž zácpa, která trvá déle než dva dny, může způsobit bolesti. To stejné platí i u průjmu. Někteří lidé, kteří čelí pravidelnému stresu, mohou také pociťovat silné bolesti břicha spojené se zvracením. Méně časté bolesti břicha mohou způsobovat žlučové nebo ledvinové kameny. Dále také zánět slepého střeva, který se projeví náhle, a jeho bolesti se rychle stupňují a jsou doslova paralyzující. A pokud jste těhotná žena a bolí vás silně břicho, může se jednat o blížící se potrat, proto okamžitě volejte lékařskou pomoc. 

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Newsitamea.gr