Inzulín a jeho nová role ve funkci imunitního systému. Vědci zjistili jeho vliv na naše zdraví

Inzulín pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a lidé, jejichž tělo neprodukuje dostatek inzulínu, nebo ti, kteří jsou vůči němu rezistentní, trpí zpravidla cukrovkou a obezitou. To je obecně známá věc. Ale čím dál tím častěji se odborníci zabývají otázkou, jaké jsou účinky inzulínu na náš imunitní systém. Jak zjistili, od počátku v něm hraje důležitou roli.

Slabý imunitní systém

Tým vědců zjistil, že lidé s cukrovkou 2. typu nebo obézní jedinci, u nichž je riziko vzniku cukrovky vyšší, mají ve srovnání se zdravými lidmi slabý imunitní systém a zpomalené reakce na infekce a patogeny. Rychlá, krátká a účinná imunitní odpověď je zásadní pro to, aby naše tělo dokázalo efektivně ničit viry a bojovat proti infekcím, takže je nezbytné si uvědomit, jaké faktory přispívají k oslabení imunitního systému. To je například užívání léků proti bolesti nebo antibiotik, nadměrné pití alkoholu, extrémní diety a očistné kůry a také vysoká spotřeba cukru a kalorických pokrmů, které vedou k již zmíněné obezitě a vzniku cukrovky 2. typu.

Řešením jsou T-lymfocyty

Předchozí výzkum stejného ústavu odhalil, že jeden typ imunitních buněk, takzvané T-lymfocyty, dokáže inzulínu odolávat. Ve studii pacientů s nadváhou a s cukrovkou 2. typu vědci objevili mechanismus zpětné vazby ve slinivce, což má pozitivní vliv na sekreci inzulínu a aktivaci posledních zbytků oslabeného imunitního systému.

Odborníci tak dokázali identifikovat inzulínovou dráhu, která zvyšuje aktivitu T-lymfocytů, což jim umožňuje rychle se množit a vysílat více signálů pro správnou funkci imunitního systému. Identifikace role této konkrétní cesty v imunitních buňkách, zejména T-lymfocytech, otevírá budoucí cesty pro lepší regulaci imunitního systému.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Cell.com, Diabetes.diabetesjournals.org