Inzulínová rezistence není nic jiného než snížená citlivost těla na inzulín, hormon, který hraje klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi. Takový případ může vést k rozvoji mnoha závažných onemocnění, včetně cukrovky typu 2. Je tedy nezbytné znát její příčiny, příznaky a možnosti léčby.
Co je inzulínová rezistence?
Jak už název napovídá, jde o rezistenci (schopnost odolávat) svalové, tukové, jaterní či jiné tkáně na inzulín. Pokud tělo špatně reaguje na inzulín, začne ho produkovat ještě více, protože chce zabránit hyperglykémii. Tento systém ale bohužel selhává a nastává reaktivní hypoglykémie (pokles glukózy několik hodin po jídle) v důsledku přebytku inzulínu.
Příčiny inzulínové rezistence
- Genetika
- Tělo spontánně produkuje nadměrné množství hormonu
- Příliš mnoho tuku (inzulínová rezistence není příčinou obezity, je tomu přesně naopak)
- Alkohol
- Kouření
- Těhotenství
- Strava s vysokým obsahem kalorií
- Nízká fyzická aktivita
- Pohlaví (inzulínová rezistence je častější u mužů)
- Věk
Příznaky inzulínové rezistence
Neexistují žádné příznaky inzulínové rezistence, a co víc, zdá se, že je zcela bezpříznaková. Když se však projeví, jedná se obvykle o hypertenzi, zvýšenou kyselinu močovou v krvi, poruchu uhlohydrátů, zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi nebo zvýšenou hladinu triglyceridů.
Důsledky inzulínové rezistence
- Cukrovka typu 2
- Onemocnění kardiovaskulárního systému
- Syndrom polycystických vaječníků
- Metabolický syndrom
- Nealkoholická steatóza jater (ztukovatění)
- Spánková apnoe
Léčba inzulínové rezistence
Záleží na její příčině. Základem léčby rezistence na inzulín u lidí s nadváhou je ztráta hmotnosti. V takovém případě je nutné upravit jídelníček a zapojit fyzickou aktivitu. Pokud je příčinou inzulínové rezistence užívání léků, měl by se lékař rozhodnout, čím je nahradit.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.