Tragický osud kulturisty varuje svět před užíváním energetických nápojů

Dean Wharmby byl profesionálním kulturistou, který v očích mnoha lidí ve svém okolí žil velmi nezdravým způsobem života – aby dosáhl tak velkolepé postavy, denně musel sníst obrovské množství kalorií, což vedlo ke konzumaci spousty nezdravých potravin. Ovšem to, co ukončilo jeho život, nebyly hromady jídla, které během dne spotřeboval.

Svaly nikdy nebyly dost velké

Hmotnost, kterou Dean v posilovně zvedl, mu nikdy nebyla dost. Stejně tak jeho váha nebo velikost svalů. Klíčovou součástí jeho tréninků se staly energetické nápoje. Při každém hodinovém cvičení spotřeboval dvě plechovky. Zdálo se, že energetické nápoje na začátku fungovaly skvěle – Dean makal jako šroub a měl potřebnou energii na trénink. Bohužel, postupem času si tělo na energetické nápoje zvyklo a už nedokázalo využívat jejich účinků. To, co nešlo přirozeně, začal Dean dohánět steroidy a anaboliky, až se nakonec stal závislým. Také upravil svůj jídelníček. Snědl více než 10 000 kalorií denně a vypil 7 – 8 plechovek energetických nápojů. Ani ve chvíli, kdy mu byla diagnostikována rakovina jater v důsledku konzumace steroidů a anabolických látek, se Dean svých špatných návyků nevzdal.

Nedokázal odolat svému způsobu života

Jakmile se nádor v jeho těle začal zmenšovat a mizet, Dean se vrátil ke své stravovací i tréninkové rutině. Když mu byla rakovina jater diagnostikována podruhé, lékaři mu sdělili, že jeho návyky, včetně užívání steroidů a anabolik plus spotřeba energetických nápojů, zničily jeho játra natolik, že se v nich vytvořily rakovinné buňky. Podruhé už Dean svůj boj s rakovinou prohrál.

Energetické nápoje jsou nebezpečná pro naše játra

Deanův tragický osud opět otevírá nové diskuze o energetických nápojích a příjmu steroidů a anabolik mnoha sportovci. Vezměme si například takový niacin – je obsažen v mnoha energetických nápojích, přestože je známo, že vážně poškozuje játra. V některých případech dokonce může dojít k jejich selhání. Běžný energetický nápoj může obsahovat až 40 mg niacinu.

Nejsmutnější na tom všem je, že na světě existují přirozené a zdravé alternativy pro lidi, kteří hledají energetickou podporu nebo se snaží získat lepší výsledky ve světě sportu. Lékaři doporučují pít hodně vody, dát si šlofíka na 15 minut, jíst zdravou stravu plnou bílkovin a dalších nezbytných živin, cvičit jógu nebo meditovat. Těmito kroky je možné získat energii pro lepší trénink a větší produktivitu. Přírodní doplňky stravy jsou dalšími prostředky k zajištění zdravější energie, menší únavy, kvalitního spánku a krásnějšího těla uvnitř i na povrchu.

Sdílejte tento příběh se všemi, kteří se ženou za dokonalou postavou a lepšími výsledky. Nikdy není pozdě varovat před nebezpečími, kterým se vystavujeme.