Jak často perete své džíny? Denimu časté praní spíše škodí

Výkonný ředitel firmy Levi Strauss & Co., která vyrábí pravé džíny, se nedávno pochlubil tím, že své džínové kalhoty zásadně nikdy nepere. To je možná extrémní řešení, nicméně denimové oblečení skutečně nejenže nevyžaduje tak časté praní, ale zároveň mu pobyt v pračce nejen že neprospívá, ale vysloveně škodí. Pakliže dopřáváte svým džínám pobyt v pračce příliš často, opotřebují se zásadně rychleji, než by jinak bylo bezpodmínečně nutné. Denimové vlákno je sice velice odolné, nicméně tato odolnost se v pračce ztrácí. Proto šetřete své peníze i životní prostředí a s praním džínů to příliš nepřehánějte.

Bakterie a skvrny – jak to s nimi je?

Během nošení se v oblečení usazují bakterie, odumřelé kožní buňky a pot a také na nich vznikají skvrny. Jak je tedy možné je neprat? To je jistě otázka, která vás napadne jako první. Jistý kanadský student si tuto otázku položil také. Nicméně nelenil a odpověď si ověřil sám vlastním experimentem. Tento student nosil své džíny 15 měsíců bez vyprání a pak je otestoval na přítomnost bakterií v jejich vláknech. Pro srovnání pak džíny vypral a otestoval je za 14 dní. Překvapivě zjistil, že výsledky se od sebe prakticky neliší. Není tedy pravdou, že byste častějším praním snížili množství bakterií, které se v denimu usadí.

Vědci z university v kanadském Edmontu zjistili, že časté praní džínovině přímo škodí. Nejenže bledne barva, ale vlákna mají větší tendenci se trhat. Proto pokud se na džínách objeví skvrna, je lepší ji pouze lokálně vyčistit hadříkem a trochou mýdlové vody.

Jak tedy džíny udržovat?

Čas od času džíny vyprat není samozřejmě od věci. Není nutné to ale dělat hned po jednom či dvou nošeních. Do pračky je vhoďte až ve chvíli, kdy je začnete cítit a perte je při nízké teplotě a s minimálním množstvím pracího prostředku. Také je raději nedávejte do sušičky, příliš vysoké teploty denimovým vláknům škodí.

Běžnou údržbu provádějte tím způsobem, že je zavěsíte na šňůru na čerstvý vzduch nebo do průvanu. To bohatě stačí pro eliminaci bakterií, zbytku kožních buněk i potu. Oficiální doporučení výrobce Levi‘s zní prát džíny jednou do měsíce, pokud je nosíte méně často, pak stačí i trojnásobek této doby. Prodloužíte tím jejich životnost a v konečném důsledku ulevíte i životnímu prostředí.

Obrázky: Freepik