Jak dlouho vydrží koronavirus na věcech? Různé povrchy, různá životnost

Virus, způsobující onemocnění COVID-19, zůstává po dobu několika hodin až dnů na površích a v aerosolech. Nová studie naznačuje, že se lidé mohou nakazit koronavirem ze vzduchu a poté, co se dotkli kontaminovaných předmětů. Jak je to s různými povrchy a proč bychom s rouškami měli používat také rukavice?

Jak dlouho se koronavirus drží na různých površích?

Vědci zjistili, že virus je detekovatelný až 3 hodiny v aerosolech, až 4 hodiny na mědi, 24 hodin na kartonu a 2 – 3 dny na plastu a nerezové oceli.

Jelikož je velice obtížné určit infekci v jejích raných stádiích, protože většina případů po vystavení viru nevykazuje žádné příznaky po dobu 5 dnů a déle, je velice důležité myslet na to, že každý ve vašem okolí může být nakažený. I člověk, který se před vámi dotkl madla u nákupního košíku nebo kliky. Z toho důvodu je nezbytné, abyste chránili nejen vaše ústa a nos, ale i ruce pomocí rukavic.

  • Nedotýkejte se svých očí, nosu a úst
  • Jakmile se dotknete jakéhokoli povrchu (neplatí doma), umyjte si a vydezinfikujte ruce
  • Pravidelně také čistěte potraviny, které jste si přinesly domů a předměty, kterých jste se doma dotkli, když jste dorazili domů a ještě jste si nestihli umýt ruce

Obrázky: Pixabay