Jak nastartovat metabolismus a rychle shodit přebytečná kila

Metabolismus čili látková přeměna je schopnost organismu vybrat si z potravy důležité živiny a použít je ku prospěchu celého organismu. Na rychlosti a „módu“ naší látkové výměny pak také závisí, zda si tělo ukládá přebytečné živiny do tukových zásob, anebo je vyloučí z těla. Z velké části to závisí na tom, jak mnoho důležitých prvků do těla dodáváme a zda jimi musí šetřit. Dalším faktorem je pak energetický výdej a celkový stav organismu. Poradíme vám, které aktivity do svého programu zařadit, abyste nastartovali svůj metabolismus a přestali ukládat tuky do zásoby.

Zbavte se stresu

Nejenže se stresové hormony podílejí na zpomalení metabolismu a udržení energetických zásob v podobě tuků pro případ boje o přežití, ale také nás nutí jíst více tuků a sladkostí.

Porušujte dietu

Mnoho lidí přísahá na účinnost jednoho „hřešicího“ dne v týdnu. I když dodržujete přísnou dietu, jeden den si dopřejte všechna jídla, po kterých toužíte, ale do dietního plánu vám nezapadají. Sníží to tak pravděpodobnost selhání všech předsevzetí, protože budete vědět, že si svou oblíbenou pochutinu můžete v konkrétní den dopřát.

Spěte v chladu

Nižší teploty v ložnici podporují zdravější a hlubší spánek, čímž se správně udržuje v kondici mimo jiné i náš tělesný metabolismus.

Nesviťte v ložnici modrým světlem

Modré světlo narušuje produkci hormonu melatoninu, který je důležitý pro hluboký a zdravý spánek. A nekvalitní spánek vede k nadměrné konzumaci energeticky bohatých potravin a tím i k přibírání na váze.

Jezte méně, ale často

Díky pravidelnému přísunu jídla přepnete svůj metabolismus do módu dostatku, a tak nebude mít tendenci ukládat si zásoby „na potom“. Když bude mít tělo pravidelný přísun výživově hodnotných potravin, nebude to mít zapotřebí.

Pijte hodně vody

Dostatečný pitný režim je důležitý pro nastartování spalování tuků. I když nebudete dělat nic jiného navíc, jenom díky dostatku čisté a neslazené vody zaznamenáte výrazné rozdíly ve své hmotnosti.

Více se smějte

Výzkumy prokázaly, že upřímný smích spotřebovává stejné množství energie jako svižná chůze. Desetiminutový smích tak dokáže podle své intenzity spálit až 170 kalorií. A navíc tím snížíte hladinu stresových hormonů, což je prospěšné, jak jsme psali výše.

Obrázky: Pixabay