Oregano čili dobromysl je přírodní zázrak pro lidské zdraví

Chutné a voňavé koření na pizzu, k masu i do salátů. Takové je dnešní vnímání rostliny, kterou známe pod označením oregano. Naše babičky a prababičky mu však dříve přezdívaly dobromysl a to z dobrého důvodu. Tato rostlina je totiž bohatá na celou řadu prvků s velmi příznivými účinky na lidské tělo a přináší nám mnohem více benefitů, než je pouze „dobrá mysl“.

Vláknina, spousta minerálů a antioxidantů

Tato nenápadná a drobná rostlina je doslova napěchovaná vlákninou, která na sebe v těle váže karcinogenní toxiny, žlučové soli a další nečistoty, které pomáhá odstraňovat pryč z našeho těla. Je to takový kartáč našeho organismu. Díky tomu zlepšuje celkovou kondici našeho metabolismu, zlepšuje vstřebávání důležitých živin a také rozklad těch a odchod těch neprospěšných, jako je třeba LDL cholesterol. Bylo také prokázáno, že strava s vysokým obsahem vlákniny snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Oregáno je také velmi bohaté na vitaminy a důležité živiny. Dvacet gramů této rostliny dokáže tělu poskytnout až 334 miligramů draslíku, necelý 1 miligram zinku, téměř 9 miligramů železa, přes 2 miligramy bílkovin, 315 miligramů vápníku a téměř 1 miligram hořčíku. To všechno jsou naprosto zásadní látky, které tělo ke svému fungování potřebuje, aby zůstalo zdravé a pracovalo tak, jak má. Kromě toho obsahuje vitaminy B3 a B6.

Látky v dobromysli mají silný antioxidační účinek, takže deaktivují působení volných radikálů, tedy notoricky známých původců rakovinného bujení.

Čaj, tinktura nebo jen do salátů – pravidelná konzumace nám svědčí

Ať už zvolíte jakoukoliv formu konzumace oregána, vždy svému tělu prokážete velkou službu. Na formě pak záleží koncentrace obsažených látek, které ve vyšším množství působí vyloženě léčivě. Díky oregánu můžete pro své zdraví získat následující benefity:

  • Pomáhá v boji proti nachlazení a chřipce
  • Usnadňuje odkašlávání
  • Podporuje trávení a normalizuje trávicí procesy
  • Působí protizánětlivě
  • Tlumí žaludeční neurózy
  • Posiluje činnost srdce
  • Působí jako antidepresivum
  • Srovnává nepravidelnou menstruaci

Obrázky: Pixabay