Rty jsou jedním z míst, kterých si na obličeji druhých lidí velmi všímáme. Pozornost k nim poutá zejména to, že jejich prostřednictvím s okolím komunikujeme. V souvislosti se rty se ale objevují také určité problémy, které nám naznačují, že se v našem organismu odehrává nějaký problém. Jednou z nejčastějších potíží, které se na rtech z ničeho nic objeví, jsou opary.
Opary – proč vznikají a jak se jich zbavit
Opary mají většinou podobu malého vřídku, který se objeví na vnější straně rtu. Kromě toho se s nimi ale můžeme setkat i na vnitřní straně rtu, dásních či jazyku. I když jsou opary nepříjemné, většina lidí se jich v případě jejich objevení zbaví během jednoho či dvou týdnů. Hlavní příčinou vzniku oparů je podle odborníků oslabená imunita, často navíc v kombinaci se stresem. U některých lidí se ale opary mohou objevit i jako důsledek nachlazení, zvýšené teploty či menstruace. V boji s opary se doporučují nejrůznější doplňky stravy, které obecně zlepšují obranyschopnost organismu a zároveň obsahují velké množství vitamínů skupiny B. Pomáhá také aplikace zinkové masti, propolisu či zubní pasty. Od nepříjemných příznaků oparu dokáže téměř okamžitě pomoci i kostka ledu, kterou v čistém látkovém kapesníku na opar opatrně přiložíte.
Příznaky rakoviny v ústní dutině
Pokud na opary trpíte, tedy neustále se vám vracejí, měli byste se obrátit na odborníky, neboť neléčené opary mohou být příčinou nejrůznějších infekcí v dutině ústní. Problém nastává také v případě, že trpíte na afty uvnitř ústní dutiny, ty se totiž dají snadno zaměnit s dalšími problémy, například i s počátečními nádory. Lékaři totiž varují, že některé počáteční onkologické nálezy se velmi jednoduše dají lajky zaměnit za opary, proto je na místě opatrnost a pravidelná návštěva lékaře, který určí správnou diagnózu. Rakovina se může projevit nejen vřídky, ale také skvrnami v ústní dutině, otokem či obtížným polykáním a žvýkáním. V každém z těchto případů se vyplatí konzultace s lékařem.
Obrázky: Freepik