Jak pečovat o orchideje, aby vydržely krásné co nejdéle. Zásadní je správné zalévání

Orchidej je jednou z nejoblíbenějších rostlin, kterou si lze vyzdobit domácnost. Ovšem něco za něco, na druhou stranu je známá tím, že je obtížné udržet ji dlouhodobě naživu. Nicméně s trochou informací zjistíte, že o orchideje není tak těžké pečovat. Díky následujícím pravidlům vám vydrží roky.

Zalévání

První chybou začátečníků je neustálé zalévání. Orchidej by neměla sedět ve vodě. Přesto, že se orchideje běžně vyskytují v tropických deštných pralesech, nepotřebují silné zalévání. Jedním z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak zajistit, aby nebyly rostliny přelité, je použití kostek ledu. Přidejte 2x týdně 1 kostku. Důležité ale je, aby půda byla naprosto suchá. Je-li zemina mokrá, vlhká nebo suchá lze zjistit naprosto jednoduše, a sice zasuňte prst co nejhlouběji do květináče.

  • Je-li zemina mokrá nebo vlhká, nezalévejte ji.
  • Je-li směs suchá, zalijte ji.
  • Při zalévání nezapomeňte vlhčit půdu, ne rostlinu.
  • Má-li rostlina žluté listy, dostává příliš mnoho vody.

Vlhkost

Vlhkost rostliny a jejího okolí můžete zajistit buď rozstřikováním vody pouze na listy, nebo umístěním orchideje na misku naplněnou vlhkým či mokrým štěrkem.

Sluneční světlo

Vyhněte se přímému slunečnímu světlu. Místo toho orchidej umístěte do mírného stínu. Pokud budete mít pocit, že rostlina usychá, zkuste ji přesunout dále od okna.

Prořezávání

Poté, co květy opadají, máte tři možnosti:

  • Nechat stonek neporušený
  • Seříznout
  • Nebo zcela odstranit

Pokud stávající stonek začne žloutnout nebo hnědnout, odříznete jej u základny rostliny. Zvadlé stonky nikdy nebudou produkovat květy, odstraněním stonku dopřejete kořenům lepší vývoj, což přispívá ke zdravější rostlině a zvýší se šance na vznik nových květů.

Obrázky: Pixabay