Odborníci tvrdí, že 70% veškerého olivového oleje na světě je zředěno jinými druhy olejů. Nepravý olivový olej obsahuje podezřelé látky, jako například chlorofyl, které dávají falešnému olivovému oleji chuť a barvu toho pravého. Někteří výrobci používají dokonce i sóju. Je velice těžké rozpoznat originální, pravý olivový olej, i odborníci jsou někdy zmateni, existují však dva způsoby, díky nimž nemůžete sáhnout vedle.
Jak poznat pravý olivový olej?
Původní olivový olej houstne, jakmile začne chladnout, což znamená, že dobrým způsobem, jak jej rozlišit od nepravého, je uložit ho do ledničky. Za studena se stane hustým a mazlavým, ale po zahřátí se vrátí opět do své tekuté formy. Pokud se tak nestane, je nám líto, ale nejspíš jste si koupili falešný olivový olej.
Druhým trikem je vyzkoušet jeho hořlavost. Originální olivový olej totiž snadno vzplane.
Kde je možné koupit kvalitní olivový olej?
Nákup místních produktů je vždy tou nejbezpečnější volbou. Můžete si také říct o doložení certifikátu pravosti, že olej je čistý a ekologický. Nikdy neberte cenu za ukazatel dobré kvality. Olivový olej lisovaný za studena obsahuje 0,8 g volných mastných kyselin – takový je považován za nejzdravější druh a je bohatý na aromatické a cenné živiny.
Jak skladovat olivový olej?
Vždy si vybírejte olivový olej ve skleněné lahvi, z které ihned po návratu domů odlijte trochu tekutiny do menší láhve, kterou uložte do skříně. Zbytek uchovávejte při teplotě 15 stupňů.
Používáte ve své kuchyni olivový olej? Podle čeho jej vybíráte? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte poradit i svým přátelům a rodině prostřednictvím sdílení tohoto článku.
Zdroj: healthyfoodhouse.com