Vyšší počet případů nachlazení v chřipkové sezóně nás nutí k přemýšlení nad chronickým zánětem, který by nám mohl způsobit některá nevratná onemocnění, jež značně ovlivní náš každodenní život. Nejde pouze o to, být na sebe opatrní kvůli chvilkové indispozici, ale především o to, abychom nebyli nemocní příliš často. V takovém případě se u nás může nemoc stát chronickou. Kontrolujte u sebe následující příznaky a dodržujte rady, jak se s chronickým zánětem vypořádat.
Bolest těla
Celková bolest těla je jedním z hlavních příznaků chronického zánětu. Jedná se především o bolest kloubů. To může vést k revmatoidní artritidě a lupusu, autoimunitnímu onemocnění, kdy naše tělo napadá zdravé buňky.
Kožní problémy
Nejčastější příznak chronického zánětu je viditelný na kůži. Může se objevit ve formě ekzému, psoriázy nebo otoků. Vaše pokožka může být zarudlá a svědivá. Jak se ukázalo dle několika studií, existuje souvislost mezi psoriázou a vnitřními zánětlivými chorobami, včetně cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.
Únava
Neustálá únava a nízká hladina energie, navzdory dobrému spánku, jsou skutečnými známkami chronického zánětu. To znamená, že se vaše tělo neregeneruje správně. Nemocné buňky nemohou produkovat energii potřebnou pro vitalitu.
Problémy s trávením
Chronický zánět může také ovlivnit trávení a způsobit komplikace, jako je plynatost, nadýmání, průjem nebo zácpa. Tyto problémy mohou být způsobeny zhoršenou funkcí střev.
Deprese a úzkost
Zánět může ovlivnit funkci vašeho mozku, což mění vaše myšlení i pocity. Hormonální nerovnováha, nespavost, stres a špatná výživa mohou také způsobit emoční stav. Každý z těchto faktorů je individuálně spojen s chronickým zánětem.
Co dělat při chronickém zánětu?
Lékař zjistí chronický zánět pomocí krevních testů, jejichž výsledky určí zdroj nemoci. Nejlepším způsobem, jak se vyléčit a vyhnout se tak dalšímu poškození, je dodržovat zdravé návyky, jako je zdravá strava a cvičení. Nejprve jezte velké množství protizánětlivých potravin – zeleninu, ořechy a bylinky, a naopak se vyhýbejte potravinám, jako jsou mléčné výrobky, cukr, zpracované potraviny a jednoduché sacharidy. Můžete také vyzkoušet pročišťující dietu a zjistit, které potraviny způsobují ve vašem těle zánětlivou reakci. Nezapomínejte ani na doplňky stravy, například rybí olej a probiotika, ty se totiž také velice dobře osvědčily v boji proti zánětlivým reakcím.
Obrázky: Pixabay