Potraviny nevhodné ke konzumaci na lačný žaludek

Ačkoli je snídaně nejdůležitějším jídlem dne, ne všechny potraviny se hodí konzumovat ráno na lačný žaludek. Je důležité přemýšlet nad tím, jaké jídlo nám dodá potřebnou energii na celý den a jaké by nás naopak utlumilo. Zde uvádíme seznam několika základních potravin, které nejsou pro naše tělo dobré ihned po probuzení.

Sendviče s klobásou

Pravděpodobně jedna z nejméně vhodných možností ke snídani. Takové jídlo naše tělo jen zatíží velkým množstvím kalorií a tuků. Není v něm nic užitečného.

Paštiky, masné výrobky a salámy

Konzumace zpracovaného masa může být velice škodlivá pro lidské zdraví. Toto riziko již bylo mnohokrát prokázáno, výrobky jsou stejně škodlivé jako kouření. Zpracované maso může navíc způsobit onkologická onemocnění, zejména rakovinu tlustého střeva a konečníku. Doporučené množství těchto produktů není více než 50 g denně.

Pomeranče

Pomeranče po ránu jsou přímou cestou ke vzniku gastritidy. Víme, že ke každé snídani, kterou můžete vidět v televizi nebo časopise, neodmyslitelně patří sklenice čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, ale věřte, že taková scéna je hezká jen na pohled. Ve skutečnosti vám na lačný žaludek způsobí velké potíže. Pokud ale pomerančovému džusu nemůžete odolat, nejdříve se nasnídejte a poté jej vypijte.

Banány

Banány na prázdný žaludek mohou být příčinou kardiovaskulárních onemocnění. Je to proto, že toto ovoce má vysoký obsah hořčíku, který na lačný žaludek naruší rovnováhu vápníku a vody v těle.

Zelená zelenina

Věnujte zvláštní pozornost zeleným paprikám, okurkám a zelí. Pokud jíte tyto potraviny na lačný žaludek, můžete vyvolat podráždění žaludeční sliznice. Tento druh zeleniny má vysoký obsah kyselin, které dříve či později způsobují gastritidu a vředy.

Sladkosti

Konzumace sladkostí ke snídani vede akorát tak k cukrovce. Ihned po probuzení se tělo nemůže “zapnout”, výsledkem je, že slinivka nemůže produkovat inzulín, který je zodpovědný za rozklad glukózy. To vede k aktivnímu zvýšení hladiny cukru v krvi.

Káva

Šálek lahodné, aromatické kávy zlepší každé ráno. Ovšem na takový zvyk bychom měli raději zapomenout, pokud nechceme, aby se u nás rozvinula gastritida v důsledku nadměrné produkce žaludečních šťáv po konzumaci kávy na lačný žaludek.

Obrázky: Freepik