Jak poznat nefunkční vztah a vycouvat z něho

Opustit vztah s partnerem nikdy není snadné. A čím déle jste spolu, tím obtížnější to je. A to navzdory tomu, jak časté a bolestivé jsou vaše vzájemné komunikační nesrovnalosti a konflikty. Zůstat ve vztahu navíc často bývá, bez ohledu na probíhající třenice, pohodlnější a zdánlivě bezpečnější. Je to naše komfortní zóna, kterou z principu lidé jen velmi neradi opouštějí. Je ale dobré si uvědomit, že žijeme jenom jednou a rozchod může být někdy pro všechny zúčastněné tou nejlepší variantou.

Partner narušuje vaši důvěru

Důvěra je základem zdravého vztahu. Bez důvěry vlastně ani žádný vztah vytvořit nelze a pakliže se vytratí, nemůže soužití nadále fungovat. Pakliže proto váš partner neustále vaši důvěru narušuje zradou, nevěrou a lží, je na čase jít dál. Najděte si někoho, kdo vás respektuje a je schopný zůstat k vám otevřený a upřímný.

Kvůli partnerovi se měníte

Pokud před partnerem předstíráte, že jste jiní, než doopravdy jste, je dost možné, že si toho možná ani sami zprvu nevšimnete. Naopak vaši blízcí přátelé či členové rodiny by to mohli velmi dobře zaznamenat. Nikdy byste ve vztahu neměli mít potřebu měnit sami sebe, abyste si získali lásku druhého. Pokud vás partner nepřijímá takového, jaký jste, je to signál k ukončení vztahu.

Partner je na vás závislý

Láska ve zdravém vztahu by neměla partnery omezovat v samostatném jednání a životě. Pakliže váš partner přespříliš vyžaduje vaši pozornost a není schopen dělat věci samostatně, může jeho chování nakonec způsobit ve vztahu neřešitelné problémy. Neustálé věnování veškerého času a energie partnerovi nezvratně vede k naprostému vyčerpání a z něho plynoucí podrážděnosti. A to vztahu neprospívá.

Vztah vám nepřináší radost

Osoba, se kterou jste se rozhodli trávit čas, by vám měla přinášet radost a dobrý pocit. Pokud se však po kontaktu s partnerem cítíte spíše vyčerpaní, smutní nebo naštvaní, je to jasný signál toho, že vztah ve svém úkolu selhává. A proto byste měli jít dál.

Nejste pro něj prioritou

Pracovní povinnosti někdy bývají vyčerpávající a sladění soukromého života, profese a koníčků někdy není snadné. Pokud však má váš partner problém si na vás udělat čas a neustále ruší vaše schůzky kvůli jiným akcím a povinnostem a je příliš zaneprázdněn, než aby se s vámi setkal, případně zkracuje vaše telefonní hovory, pak pro něho zjevně nejste důležití. Najděte si raději někoho, kdo s vámi chce trávit svůj čas.

Obrázky: Freepik