Jak poznat rakovinu žaludku? Na počátku má jen nepatrné příznaky, které jsou ale pro následnou léčbu zcela zásadní

Je to jeden z nejnebezpečnějších typů rakoviny: rakovina žaludku. Příznaky rakoviny žaludku obvykle zůstávají bez povšimnutí až do pozdní fáze onemocnění, protože jsou jen velmi nenápadné a mohou být zaměněny za jiné potíže. V průměru v Evropě trpí rakovinou žaludku 1 až 2 ze 100 mužů a 0,5 až 1 ze 100 žen. Možná si říkáte, že je to malá šance, že by se tento problém měl týkat právě vás, ale přesto se vyplatí znát základní příznaky, abyste dokázali nemoc ještě zpočátku odhalit.

Rakovina žaludku často zůstává bez povšimnutí

Rakovina žaludku je vzácné onemocnění a je zpočátku často přehlížena. Bolesti žaludku nebo jiné žaludeční obtíže totiž nejsou ničím výjimečným, takže máme často tendenci je přehlížet. Když někdo navštíví lékaře s žaludečními potížemi, rakovina žaludku není první věc, která mu přijde na mysl. Naštěstí se nemoc snadno léčí, pokud je však odhalena v rané fázi.

Příznaky rakoviny žaludku

V rané fázi tato nemoc způsobuje jen málo potíží v závislosti na tom, kde se nádor v žaludku nachází. Existuje však několik příznaků, které poukazují na rakovinu žaludku. Mezi ně patří:

  • Závratě a únava
  • Anémie – kvůli ztrátě krve ze žaludku
  • Černá stolice
  • Malá až žádná chuť k jídlu a averze k určitým potravinám (zejména potraviny se silným zápachem, jako je káva nebo bylinky a koření)
  • Pocit sytosti i po malém jídle
  • Nevolnost
  • Zvracení, někdy s malým množstvím krve
  • Pálení žáhy
  • Bolest v horní části břicha a/nebo v blízkosti hrudní kosti
  • Náhlá ztráta hmotnosti – beze změny jídelníčku nebo cvičení

Poraďte se s lékařem

Máte podezření, že něco nemusí být v pořádku, a máte jeden nebo více příznaků z výše uvedeného seznamu? Nebojte se příliš, protože rakovina žaludku je vzácné onemocnění. Problémy se žaludkem mohou často mít různé příčiny a jsou obvykle výsledkem stresu nebo dočasného podráždění. Pokud potíže přetrvávají několik týdnů, je vhodné navštívit lékaře. Všimnete si krve ve stolici nebo zvracíte? Pak byste také měli okamžitě navštívit lékaře, protože to je zjevně varovný signál.

Rodinná anmnéza

Navštívit lékaře byste také měli, pokud je ve vaší rodinné anamnéze nějaký druh rakoviny, zejména pak rakovina žaludku. Lékař dokáže nemoc díky vyšetření snadno odhalit a pokud se s léčbou začne včas, existuje velká naděje na úspěch. Není se tedy třeba bát, ale prevenci a včasný zásah nepodceňujte.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mlds.nl