Mateřská láska nezná hranic i ve zvířecím světě. Prasnice udělala zdánlivě nemožné, aby zachránila svá mláďata

Matilda se narodila na farmě, kde mají zvířata jasný osud – čekají je jatka. Matilda dobře věděla, že stejný osud čeká i její mláďata. Prasata se běžně mohou dožívat 15 až 20 let, ale pokud jsou určena ke konzumaci, nedožijí se více než půl roku. Instinkty Matildě správně radily, že je dobrým řešením pokusit se z farmy uniknout pryč a najít si bezpečné místo, kde může na svět přivést své mladé – a to také udělala.

Záchrana potomstva je prioritou

O uprchlém praseti poprvé referoval místní chovatel psů, který zahlédl Matildu a jejích devět novorozených selat v zalesněné oblasti v Ollertonu v anglickém Nottinghamu. Byl velmi překvapený, když uviděl tuto malou prasečí rodinku ve volné přírodě. Proto si zavolal na pomoc Jona Beresforda a Beth Hewisovou, spoluzakladatele neziskové organizace, které pečuje o zatoulaná nebo nechtěná zvířata.

Šla do svého rodiště

Matildu všichni tři vysledovali a zjistili, že pochází z nedaleké farmy, odkud zjevně uprchla, aby mohla v lese v klidu porodit svá mláďata. Její potomci vypadali dobře, ale sama Matilda byla hubená a nedokázala se sama pást.

Boj o život i svobodu

Trojice objevitelů pochopila, co Matilda udělala ve snaze zachránit své potomstvo před nelehkým osudem a rozhodli se, že její snahu nechtějí překazit. Jenže jak to udělat? Matilda by brzy pošla a společně s ní i její mláďata, která se o sebe nedokážou postarat. Udržet Matildu v bezpečí bohužel nebyl snadný úkol. Rozhodli se proto, že nakonec požádají o souhlas vlastníků Matildy.

Příběh se šťastným koncem?

Bylo však obtížné dopátrat se, odkud Matilda přesně unikla, neboť v okolí byla řada prasečích farem a žádná z nich nenahlásila zmizení březí prasnice. Proto se rozhodli kontaktovat média a zahájit veřejnou kampaň na záchranu Matildy. Příběh úžasné prasečí matky se brzy stal virálním a záchranáři doufali, že Matilda a její rodina bude brzy moci žít zcela svobodně. Protože se příběh objevil téměř ve všech britských národních novinách, po krátké době se ozvali majitelé Matildy. Nejprve se zdálo, že nebudou souhlasit, aby Matilda získala svobodu a chtěli si ji i mláďata znovu odvézt na svou farmu.

Konečně spolu a svobodní

Vzhledem k rozsáhlé medializaci případu se nakonec majitelé uvolili, že se Matildy i jejího potomstva vzdají a dovolí jim žít svobodně. Nyní Matilda a její rodinka pohodlně žijí v Brinsley Animal Rescue a každým dnem se jim daří lépe a lépe. A Matilda se konečně může soustředit na to, co je pro ni nejdůležitější – její potomstvo, které zachránila před jistou smrtí a dala jim naději na daleko lepší život.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thedodo.com