Ačkoli si mnozí z nás uvědomují, že máme v těle něco jako slepé střevo, jen málokdo může s jistotou říct, k čemu vlastně je. Zpravidla se jedná o zbytkový orgán, který ve skutečnosti nic moc nedělá, ovšem nové výzkumy ukazují, že přispívá k našemu imunitnímu systému. Zpravidla si jej začneme uvědomovat, jakmile u nás propuknou bolesti břicha v důsledku zánětu slepého střeva, jenž postihuje více než 5% populace. Příznaky spojené se zánětem slepého střeva jsou následující.
Horečka
S příchodem zánětu slepého střeva se může objevit zimnice a horečka. Je tomu tak z toho důvodu, že vaše tělo zaznamená infekci a pokouší se s ní bojovat. Výrazné zvýšení tělesné teploty společně se změnou srdeční frekvence však naznačuje, že se apendix utrhl, což vyžaduje okamžitou odbornou pomoc.
Bolesti kolem pupíku
Přesto, že jsme nejdříve varováni, abychom si všímali ostré bolesti v pravé dolní části břicha, první známkou je tupá bolest v horní části břicha kolem pupíku, která při každém pohybu klesá směrem dolu.
Problémy s plynatostí
Jak apendix otéká, může blokovat funkce tlustého střeva a vy budete mít problémy s průchodem plynů. To může vést k nadýmání a nafouknutému břichu.
Nevolnost a zvracení
Problémy se slepým střevem jsou často zaměňovány se žaludečními potížemi kvůli podobným příznakům, včetně neustálého zvracení a nevolnosti. Rozdíl můžete vypozorovat tehdy, trvá-li zvracení více jak 12 hodin a stále se zhoršuje, v tu chvíli se jedná o zánět slepého střeva.
Průjem nebo zácpa
Zánět slepého střeva může přispět k větší bolesti břicha a nadýmání žaludku v důsledku uvolněné stolice. Mějte se na pozoru, pokud trpíte průjmem nebo zácpou déle než 12 hodin.
Vzhledem k tomu, že slepé střevo má tendenci se roztrhnout do 48 hodin od příchodu těchto příznaků, je nutné jim věnovat zvýšenou pozornost a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte varovat i své přátele a rodinu prostřednictvím sdílení tohoto článku.
Zdroj: womenworking.com