Jak pracují věštci. Předpovídání budoucnosti tkví na správně položených otázkách

Věštění, čtení z ruky, karet a předpovídání osudu jsou činnosti, na které vědci pohlížejí dost skepticky. Není tedy divu, že se jednoho krásného dne rozhodli podívat se na práci věštců pěkně zblízka. Jak je možné, že o nás toho ví tolik, nejen o nás, ale i naší budoucnosti? Ukazuje se, že odpověď na tuto otázku se ukrývá v dobře položených dotazech.

Tajemství přesných otázek

V tomto odvětví se po staletí nic moc nezměnilo. Hádání lidské historie není nic jiného než skrytá přesnost otázek, na které odpovídáme tomu, kdo se nás dotazuje – věštcům. Dalším trikem jsou univerzální vize obarvené vágními frázemi, které lze přizpůsobit každému klientovi. Kdo z nás neměl nějakou nehodu v dětství spojenou s vodou a ohněm, kdo dnes nemá zdravotní problémy spojené s bolestmi páteře nebo zrakem a koho v dnešní době neštve jeho práce?

Studené čtení

To je jen několik z řady příkladů, které zaručují spokojenost zákazníků okouzlených precizností samotného věštce. Bohužel jejich “pravdivost” není nic jiného než použití metody zvané “studené čtení”. Jedná se o techniku, jak někomu o někom vyprávět, aby ho přesvědčil, že o něm ví mnohem více, než ve skutečně je. Jedna z podobných technik známých z oblasti psychologie je Barnumův efekt. Phineas Taylor Barnum byl cirkusový umělec v 19. století. Ačkoli se živil předváděním nevysvětlitelných jevů, sám se v tomto ohledu pokusil bojovat s lidskou nevědomostí. Jednou z jeho strategií bylo kouzlo vysvětlovat.

Jméno slavného cirkusového umělce se stalo vědeckým pojmem díky psychologovi Bertramovi R. Forerovi, který v roce 1948 provedl jeden z nejdůležitějších experimentů v této oblasti, aby otestoval Barnumův pohled na věštění. Skupina studentů byla požádána o absolvování osobního testu. Výsledkem bylo, že subjekty dostaly své vlastní charakteristiky a jejich úkolem bylo posoudit, zda je realita v souladu s výsledkem testu. Žádný ze studentů však nevěděl, že od náhodně vybraných horoskopů obdržel stejný soubor obecných frází napsaných Forerem. Dotazovaná skupina hodnotila přesnost popisů “jejich” osobností na 4,26 na pětibodové stupnici. Tímto způsobem byl vytvořen základ, který dnes používá každý začátečník. Kdo by nevěřil věštkyni, která o vás říká, že jste měli pochybnosti o svém temperamentu nebo sexualitě nebo že potřebujete, aby vás lidé měli rádi a obdivovali vás, i když sami sebe kritizujete.

Osobní popis

Další spolehlivou technikou, která věštcům usnadňuje práci, je personalizace. Psychologové C.R. Snyder a Randee Jae Shenkel provedli další zajímavý experiment. Tentokrát byli studenti rozděleni do tří skupin. Každý z respondentů obdržel obálku s popisem své osobnosti. Přesnost jejich hodnocení, potvrzující pravdivost popisů, závisel na tom, do jaké míry věřili, že popis může být vytvořen pouze pro ně. Stejně tak i studenti, kteří neposkytli žádné osobní údaje a hodnotili přesnost textu na 3,24 na pětibodové stupnici. Ti, kteří uvedli měsíc a rok jejich narození, ohodnotili popis přibližně na 3,76 bodů a respondenti, kteří dříve uvedli podrobné datum svého narození, ohodnotili popis na 4,38 bodů. Zřejmě není třeba připomínat, že každý ze studentů dostal naprosto stejný test.

Jaký je závěr?

Skleněná koule, talismany, podivné oblečení a čtení z ruky nás mohou snadno přesvědčit, že skutečně existují lidé, kteří disponují nadpřirozenými schopnostmi. Věříme jim především z toho důvodu, protože tomu sami nerozumíme. Zpravidla jsme přesvědčeni, že naše psychika a složitý osud, který ji v průběhu let změnil, je záhadou, kterou nemůže vyřešit žádný psycholog, proto se uchylujeme ke kartám, astrologii a věštbám.

Obrázky: Pixabay