Jak probíhá proces spalování tuku v těle a proč někteří lidé hubnou obtížněji než jiní

Spousta z nás bojuje s přebytečnými kily navíc. Pokud ale nebudeme vědět, co a proč se v našem těle děje, může být pro nás hubnutí náročnější. Přečtěte si, jak to vypadá, když naše tělo spaluje tuk a proč někteří lidé hubnou obtížněji než jiní.

Účel tělesného tuku

Úkolem tukové buňky je ukládat nevyužitou energii z kalorických jídel. Pokud dojde k narušení rovnováhy mezi příjmem a spotřebou energie, tělo ji uloží “na později” a zvýší tak její množství. Pokud tato zásoba z našeho těla nebude pravidelně odcházet, kalorická jídla budou stále dodávat novou energii, která se bude nespotřebovaná ukládat ve formě tuku. Nakonec to může zajít tak daleko, že při nízké fyzické aktivitě se tukové buňky začnou hromadit i ve svalech a vnitřních orgánech.

V dnešní době máme přístup k dostatkům jakéhokoli jídla, vedeme sedavý životní styl a spotřebováváme extrémně málo energie. Z toho důvodu je dnes každý třetí člověk obézní.

Výsledkem je adiposopatie

S přebytkem tukových buněk se zvyšuje jejich akumulační funkce, ale nekoreluje správně s rychlostí uvolňování energie. Zvětšené buňky navíc zpomalují metabolismus a produkují přebytečné hormony, které zvyšují zánět, což přispívá k poruchám a onemocněním.

Spalování tuků

Mozek odesílá informace o potřebě uvolnění energie jako molekuly mastných kyselin do krevního řečiště. Orgány, svaly, srdce a plíce je shromažďují, rozkládají a využívají energii k práci. Prázdná tuková buňka se stává zbytečnou, tělo ji absorbuje a nijak nenahradí. Se zvýšenou potřebou energie v průběhu času ji tělo začne čerpat z přímého jídla. Počet tukových buněk klesá, metabolismus se zrychluje a zánět zmizí. Tělo zhubne a uzdravuje se.

Z toho důvodu je nezbytné koordinovat stravu a fyzickou aktivitu. Pouze tím, že tělu poskytnete méně kalorií a zvýšíte spotřebu energie můžete efektivně zhubnout.

Obrázky: Freepik