Jak rozlišit syndrom karpálního tunelu od příznaků tendinitidy

Většina dospělých zažila v určitém okamžiku svého života bolest, necitlivost nebo brnění v zápěstí. Obvykle tvrdíme, že se tak děje kvůli únavě z práce nebo nějakému opakovanému pohybu. Naučili jsme se tyto příznaky snášet a nepřikládat jim příliš velkou váhu. Ovšem pokud přetrvávají, mohou za to dva viníci – syndrom karpálního tunelu a tendonitida. Diagnóza ale musí být správná, protože každý zdravotní problém vyžaduje jinou léčbu.

Syndrom karpálního tunelu

Je způsoben stisknutím středního nervu v zápěstí. To vede k necitlivosti nebo pocitu brnění po celé ruce. Spousta pacientů trpí těmito příznaky častěji v noci.

Léčba

V závislosti na závažnosti zdravotního stavu vám lékař doporučí řadu různých způsobů léčby. Většině lidí může pomoci použití dlahy a ledu ke snížení otoku. Pokud příznaky přetrvávají, lékař přejde ke speciálnímu cvičebnímu programu. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok.

Tendinitida

Šlachy jsou vláknité tkáně, které spojují svaly s kostmi. V tomto případě může být ovlivněno asi 10 nebo více šlach. Jejich zánět se nejčastěji vyskytuje v rukou, příznaky jsou bolest a nepohodlí, které se zhoršují opakovanými pohyby. Občas se objeví otok.

Léčba

Před návštěvou lékaře můžete použít běžné protizánětlivé léky. Můžete dokonce použít ledové zábaly. Většina lékařů by vám takový postup z počátku doporučila. Stejně jako syndrom karpálního tunelu je i tendonitida léčena speciální dlahou. Kromě toho se podávají steroidní injekce a zavádějí zvláštní cvičení. Na rozdíl od syndromu karpálního tunelu se však k léčbě nepodstupuje chirurgický zákrok.

Rozdíly

Obecně však mezi syndromem karpálního tunelu a tendonitidou je největší rozdíl v tom, že první postihuje nervy a druhý šlachy.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicinenet.com, Henryford.com