Jak se přírodní cestou chránit před růstem cyst na vaječnících

Ovariální cysty jsou útvary podobné váčkům, které se tvoří na vaječnících a plní se tekutinou. Ve skutečnosti je výskyt těchto cyst u žen docela běžný a v některém okamžiku svého života měla alespoň jednu prakticky každá žena. Jsou ale naštěstí obvykle benigní, tedy nezpůsobují rakovinné bujení ani jiné zdravotní komplikace a do několika měsíců většinou samy mizí. Někdy ale mohou způsobovat nepohodlí a některé nepříjemné fyzické symptomy, případně se z některých z nich časem může vyvinout i rakovina. proto je dobré i neškodné cysty raději vyřešit včas, dokud nezačnou dělat potíže. Naštěstí to jde docela snadno několika domácími způsoby.

Příznaky ovariálních cyst

Jak ale poznat, že se ovariální cysty týkají také nás? Někdy to jde jen velice těžko, protože cysty jsou příliš malé, aby o sobě daly vědět. V této fázi se s nimi zkrátka nic dělat nedá. Ve chvíli, kdy se však začnou projevovat fyzickými symptomy, značí to, že cysta roste a je vhodné jí v tom zabránit.

Příznaky mohou zahrnovat:

  • Bolest při pohlavním styku
  • Tlak v močovém měchýři a/nebo konečníku
  • Zvracení a nevolnost
  • Bolest v oblasti stehen a bederní části zad
  • Bolest v pánvi před a v průběhu menstruace
  • Nadýmání

Existují některé domácí způsoby, jejichž aplikace pomůže cysty zmenšit a dokonce i odstranit.

Terapie teplem

Aplikujte pravidelně zdroj mírného tepla do oblasti spodní části břicha. To přináší úlevu při tišení bolestivých příznaků. Použijte tepelnou podložku, nahřátý špaldový polštářek nebo láhev s horkou vodou a nechte teplo působit na břiše 15 minut.

Ricinový olej

Ricinový olej je skvělý pro odstraňování toxinů a nadbytečných tkání z těla. Namočte kus látky do ricinového oleje a přiložte ho do oblasti podbřišku a nechte dvacet minut působit. To pomůže cysty znatelně zmenšit.

Heřmánkový čaj

Bylinky jsou odjakživa účinným léčivem na většinu tělesných neduhů, a tedy včetně ovariálních cyst a kromě toho pomáhají odstranit bolest a nepohodlí. Nejlepší volbou pro tento druh obtíží je heřmánek, který působí jako sedativum, tlumí záněty, zklidňuje tkáně a zmírňuje bolest. Kromě toho pravidelné pití heřmánkového čaje pomáhá upravit nepravidelnou periodu, protože stimuluje průtok krve.

Obrázky: Freepik