Jak se vyrovnat s náhlou ztrátou zaměstnání. Najděte svou ztracenou identitu

Počáteční šok ze ztráty zaměstnání může být dost veliký. Zvláště v dnešní době, kdy míra nezaměstnanosti začíná stoupat v důsledku koronavirové pandemie. Ale většinou je ještě těžší zvednout se a pokračovat nadále vpřed. Pokud se bojíte dlouhodobé nezaměstnanosti či jste zrovna už nějakou dobu bez práce, zeptejte se sami sebe, jak můžete naplnit svůj nově získaný volný čas. Abychom vám pomohli emocionálně se vypořádat s nenadálou situací, máme pro vás několik tipů, jak ji ve zdraví a pohodě ustát.

Uvědomte si emoční dopad

Ztráta zaměstnání může způsobit více než jen finanční stres. Je třeba vzít v úvahu také emoční dopad. Mnozí z nás tvoří svou identitu převážně díky práci a penězům, které vyděláváme. Když je vše najednou pryč, můžete zažívat skutečné pocity ztráty části své identity. V tomto období je třeba udělat jednu důležitou věc – říct si, jak se cítíte v důsledku nezaměstnanosti a proč. Potlačení emocí by totiž z dlouhodobého hlediska mohlo situaci jen zhoršit.

Svěřte se někomu, čím procházíte

Mnoho lidí může při ztrátě zaměstnání zažívat pocity studu a mít tak tendenci novou skutečnost tajit před svým okolím. Ale v období nezaměstnanosti procházíme spoustou emocí, které je potřeba zpracovat. Sociální podpora je v tomto případě nesmírně důležitá. Zřejmě si projdete cyklem popření, lítosti, smutku a přijetí, ale věřte, že je to naprosto normální. Najděte si někoho, komu se můžete svěřit, nedotazovat se na radu, jak si najít práci, ale skutečně se podělit o své emoci.

Hledejte alternativy svého zaměstnání

Jak bylo už na začátku řečeno, naše práce určuje naši identitu. Zkuste tedy ve svém volném čase popřemýšlet, co přesně se vám na vaší práci líbilo, co vás naplňovalo a zkuste to aplikovat na svůj běžný každodenní život. Tento proces vám pomůže zjistit, co je základem vaší osobnosti a uvědomit si, že to lze najít i jinými způsoby než v zaměstnání. Pokud jste v práci například rádi pomáhali lidem, popřemýšlejte, kde a jak můžete pomáhat za současných okolností.

Uvolněte se

Pamatujte na to, že nemusíte být produktivní 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Být nezaměstnaný neznamená, že musíte neustále hledat nové a nové inzeráty s nabídkami práce, navazovat kontakty a poptávat se v okolí. Dopřejte si čas, abyste o sebe pečovali, uvolnili se a dělali věci, které milujete. Zapomeňte na vinu.

Obrázky: Freepik