Jak se zbavit vos na zahradě jednou provždy? Chalupáři spolehájí na výsadbu konkrétních rostliny

Ačkoli vosy nejsou nejpříjemnějším hmyzem, umí být i užitečné. Lze je nazvat predátory, kteří se živí larvami různých škůdců, proto se vyplatí je nevyhánět. Něco jiného však je, když se v sousedství usadí celý roj. Vosí bodnutí je velmi bolestivé a často vyvolává alergickou reakci. Jak se zbavit vos, které si udělaly hnízdo na vaší zahradě.

Zavolat specialistu není vždy možné

Samozřejmě je efektivnější a bezpečnější obrátit se na specialisty. Vědí, jak neutralizovat hmyz pomocí moderních prostředků a jsou také spolehlivě chráněni před odvetným útokem vyrušených vos. Ovšem zavolat profesionála není vždy možné a pokud ano, ne příliš levné. Pak si musíte poradit vlastní silou a svými znalostmi. Tato metoda zaručeně pomůže zahnat nebezpečný hmyz.

Rostliny, které pomohou vosy zahnat

Pokud se chcete pustit do ničení vosího hnízda sami a rozhodnete se jej zničit, nejprve se ujistěte, že máte dostatečně chráněné celé své tělo. Zastrčte všechny okraje, aby se hmyz nedostal dovnitř. Myslete na únikové cesty a určitě si najděte asistenta, který se o vás postará a s bojem vám pomůže.

Ostatním zahrádkářům se však doporučuje jednodušší způsob. Stačí zasadit pár užitečných rostlin, které vyděsí nezvané hosty.

Bazalka

Ti, kteří často vaří s čerstvých bylinek, tuto rostlinu jistě znají. Její vůně je pro člověka příjemná, díky čemuž se bazalka stala oblíbeným kořením mnoha pokrmů. Vosy a včely ovšem nemají rády silný odér fialových a zelených listů. Bazalku zasaďte poblíž vosího hnízda nebo tam, kde se hmyzu daří nejlépe. Nezapomeňte zalévat včas a pravidelně krmit voňavé keříky. Brzy zkrášlí vaši zahradu a přinutí vosy, aby se odstěhovaly dostatečně daleko.

Pelargonie neboli muškáty

Nenáročná a krásná rostlina se stane skutečným zlatým hřebem vaší zahrady. Různorodost barev, které pelargonie nabízejí, z ní činí žádaný designový prvek. Na první pohled se může zdát, že velké pupeny by mohly přitahovat hmyz, který se živí pylem, ale výsledek je zcela opačný. V květech je málo pylu, navíc vůně listů muškátů vosy odpuzuje.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gardenersworld.com