Bolesti zad mohou být způsobené mnoha faktory. Sedavé zaměstnání, špatné držení těla, ischias, dokonce i stres nebo stárnutí. Pokud jde o ischias neboli zánět sedacího nervu, bolest se stává nesnesitelnou a ochromující zejména v dolní části zad a v nohách. Abyste jí ulevili, zkuste provádět následující cviky po dobu alespoň jedné minuty denně.
Jak se ischias projevuje?
Bolesti související s ischiasem se obvykle projevují jen na jedné straně těla, a to v důsledku stlačení nervů. Dosahují hýždí a mohou sahat dokonce až k noze, někdy do dolní části zad. Jedná se o velmi časté onemocnění dospělých lidí, při kterém dochází k zánětu ischiatického nervu, který je nejdelším a největším nervem v lidském těle. Tento nerv zajišťuje citlivost kůže dolních končetin a motoriku kolenních a kyčelních kloubů. Také ovládá kotník a svaly na noze a stehnu.
Co může být příčinou?
Když je na nerv vyvíjen tlak, projevuje se ostrou bolestí. Existuje mnoho příčin, které ischias spouští. Může to být špatné držení těla, těhotenství, nadváha, stárnutí, křeče z vysokých podpatků nebo spánek na příliš měkké matraci. Jsou však i daleko závažnější příčiny, zejména artritida, spondylolistéza, dysfunkce sakroiliakálního kloubu, piriformis syndrom neboli syndrom hruškovitého svalu, osteoartróza, kloubní dysfunkce bederního obratle, cukrovka, nádor, infekce, zlomenina, spinální stenóza, meningitida a mnohé další.
Vyzkoušejte následující cviky
Neexistuje lék, který by bolesti dokázal úplně vyléčit. Lidé s tímto onemocněním obvykle chodí k chiropraktikům, pomoci jim ale může i následující sada cvičení. Posaďte se na podlahu s levou nohou položenou rovně, pravé koleno přitáhněte k hrudi. V této pozici vydržte deset vteřin, poté nohy vyměňte. Tímto si protáhnete svaly a nervy na spodní straně stehen a na hýždích.
Dále si lehněte na záda s oběma nohama ohnutýma do pravého úhlu a zvednutýma z podlahy. Po dobu deseti vteřin provádějte pomalé pohyby nahoru a dolů, jako byste se chtěli chodidly dotknout podlahy, avšak pár centimetrů nad podlahou nohy zastavte a zvedněte je opět do výšky.
Při dalším cviku zůstaňte ležet, chyťte si jednu nohu pod kolenem a přitáhněte ji až k hrudi. Zůstaňte v této pozici alespoň deset vteřin, následně nohy vyměňte. Pak se posaďte na podlahu s oběma nohama nataženýma, předkloňte se a snažte se chytit za chodidla. V nejzazší pozici, do které se dostanete, vydržte opět po dobu alespoň 10 vteřin.
Pomoci vám mohou i bylinky
Před každým novým cvičením se ale doporučuje nejprve porada s odborníkem, který jediný dokáže přesně určit příčinu vašich bolestí. Vlivem diagnózy vám nemusí některá cvičení vyhovovat, nebo dokonce mohou vaše bolesti zhoršit. Samozřejmě je třeba vzít v potaz i vaše celkové fyzické množnosti, věk a další onemocnění, která by cvičení mohla komplikovat.
Pokud si od bolesti chcete ulevit také přírodními léky, vsaďte na následující rostliny a bylinky. Nálev z vrby je velmi účinný díky obsaženému salicinu ve vrbových listech. Má analgetické vlastnosti, které pomáhají tišit bolest. Oregano má zase protizánětlivé a antiinfekční vlastnosti, proto je i tato aromatická bylinka ke zmírnění projevů ischiasu velmi vhodná. Nakonec můžete bolest postiženého místa zmírnit ještě přikládáním teplých obkladů, jelikož působení tepla taktéž mírní zánět.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Everydayhealth.com